10 Adımda Ekolojik Bir Eve Sahip Olun

10 Adımda Ekolojik Bir Eve Sahip Olun

Ekolojik bir ev tasarlamak hem tasarruflu bir hem de çevre dostu bir eve sahip olmanızı sağlar. Kısa vadede bütçenizi etkileyecek olan bu değişim uzun vadede size ve çevrenize büyük kazançlar sağlayacak.

NEDEN EKOLOJİK EV

Ekolojik ev tasarlayarak:

Karbon ayak iziniz azalır.

Faturaların maliyeti azalır.

Tasarrufunuzu aileniz ve kendiniz için harcayabilirsiniz.

Özel günler için bütçe oluşturabilirsiniz.

Gelecek nesillere sağlıklı bir yaşam alanı bırakabilirsiniz.

1. ENERJİ TASARRUFLU DONANIM

Evin beyaz eşyaları seçilirken enerji sınıfına dikkat edilmelidir. A+++, en yüksek enerji tasarrufu seviyesidir. Bu seviye sırasıyla A++, A+, A, B, C, D ve E olarak aşağı doğru sıralanır. Enerji tasarruflu cihazlar hem çevre dostu hem de bütçe dostu ürünlerdir.

2. YALITIM

Ekolojik ev tasarımında en önemli hususlardan bir de yalıtımdır. Evinizin maliyetlerini direkt olarak etkileyen yalıtım, yüzde 50'ye varan oranda tasarruf sağlamaktadır. Pencereler, kapılar ve dışa açılan bölümler yalıtım özellikli tasarlanarak ısıtma ve soğutma giderleri minimum seviyeye inecektir.

3. KÜÇÜK BİR EV

Küçük evlerin çevreye etkisi büyük evlere göre daha fazladır. Küçük ev seçimi ile ısıtma, soğutma ve diğer giderleri ilk adımda azaltmış olacaksınız.

4. GERİ DÖNÜŞÜMLÜ ÜRÜNLERİ TERCİH EDİN

Yeni ürünler alırken aldığınız ürünlerin geri dönüşümlü olmasına dikkat edin. Evinizi taşıyorsanız eski evinizdeki eşyaları yeni evinizde kullanmaya devam edin. Alüminyum, cam, plastik ve kereste gibi ürünlerinin geri dönüştürülmüş malzemelerden olmasına dikkat edin.

5. EVİNİZİN YERİ

Evinizin yerini işinize yakın bir konumda olmasına özen gösterin. Yürüyerek veya bisikletle işe giderek önemli oranda tasarruf sağlayacaksınız. Eğer eviniz uzak mesafedeyse bu durumda toplu taşımayı tercih etmelisiniz.

6. TASARRUFLU AYDINLATMA

LED ampullerle tasarruflu enerji tüketimi sağlayabilirsiniz. Daha az maliyetli ve uzun ömürlü olan LED ampuller, çevre dostu bir ev tasarımı için olmazsa olmazlardandır.

7. AKILLI TERMOSTATLAR

Evinizin enerji tüketimini önemli oranda düşürecek önemli detaylardan biri de akıllı termostatlardır. Belirli bir ısı seviyesine odaklanan termostat bu ısının üzerine çıkılması durumunda enerji tüketimini keserek boşa enerji harcamayı engellemektedir. Termostatı yaz aylarında 1 derece yukarıda, kışın da 1 derece aşağıda tutarak yüzde 3-5 arası tasarruf sağlayabilirsiniz.

8. VERİMLİ PEYZAJ

Evinizin peyzajı için verimli yöntemler kullanmalısınız. Evinizin güneş gören cephesine peyzaj çalışması yaparak evinizi aşırı ısınmadan ve aşırı soğumadan koruyabilirsiniz.

9. SUDAN TASARRUF EDİN

Tasarruflu musluklar, duş başlıkları, tuvaletler evinizde çaba harcamadan su tasarrufu yapmanızı sağlar. Bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi alırken de tasarruflu modellerin tercih edilmesi ekolojik bir ev oluşturmanızı sağlayacaktır.

10. SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR EV DEKORASYONU

Evin inşasında kullanılan malzemeler de ekolojik ev tasarımında öneme sahiptir. Ev inşaatında geri dönüştürülmüş cam, geri dönüştürülmüş kereste, geri dönüştürülmüş plastik gibi doğal ürünler tercih ederek ekolojik bir eve sahip olabilirsiniz.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler