12 Kasım Dünya Diyabet Günü Kapsamında Etkinlik Düzenlendi

12 Kasım Dünya Diyabet Günü kapsamında etkinlik düzenlendi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doktor Murat Cinel, "Gebelikte şeker yüklemenin herhangi bir zararı veya yan etkisi yok" "Şeker yükleme yaptırmamak, iri bebek doğumu gibi daha ciddi sıkıntılar doğurabiliyor"ANKARA -...

12 Kasım Dünya Diyabet Günü kapsamında etkinlik düzenlendi
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doktor Murat Cinel, "Gebelikte şeker yüklemenin herhangi bir zararı veya yan etkisi yok"
"Şeker yükleme yaptırmamak, iri bebek doğumu gibi daha ciddi sıkıntılar doğurabiliyor"

ANKARA - Dünya Diyabet Günü'nün 2017 yılı teması "Kadın ve Diyabet" olarak belirlendi. Bu kapsamda gebelik döneminde ortaya çıkan diyabet hastalığına da dikkat çeken Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doktor Murat Cinel, "Özellikle 24 ve 28'inci haftadan sonra hastalarımızın kadın doğum uzmanına yönlendirilerek uygun şeker tetkiklerinin yapılması gerekiyor. Şeker yüklemenin herhangi bir zararı veya yan etkisi yok. Bunu yaptırmak değil yaptırmamak, iri bebek doğumu gibi daha ciddi sıkıntılar doğurabiliyor" dedi.
Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü tarafından, kronik hastalıklarla mücadele kapsamında, 12 Kasım Dünya Diyabet ile ilgili toplumsal farkındalığı sağlamak ve diyabet konusunda vatandaşların bilgi düzeylerini artırmak amacıyla "Diyabet Günü" etkinliği düzenlendi. Dumlupınar Bulvarı İstanbul Sosyete Pazarı'nda düzenlenen etkinlikte uzmanlar, pazar girişine kurulacak olan stantlarda vatandaşların tansiyonunu, kan şekeri düzeyini, beden kitle indeksini ölçtü, 7 soruda diyabete yatkınlık risk testi uygulandı, vatandaşlar, diyabet hastalığı ve belirtilerini, Tip 1 diyabetli bireylerin diyabetlerini kontrol altında tutma yollarını, Tip 2 diyabetten korunma yollarını anlatarak uzmanlar tarafından bilgilendirildi ve pazar tezgahlarına da diyabet ile ilgili mesajların yazılı olduğu raketler asıldı.
"Mutlaka doktora başvurulmalı"
Etkinlik kapsamında bilgi veren Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doktor Murat Cinel, halk arasında "şeker hastalığı" olarak bilinen diyabetin kronik bir hastalık olduğunu ifade ederek, Tip 1 ve Tip 2 olarak iki kategoriye ayrılan diyabette, daha sık görülen Tip 2 diyabeti önlemek veya buna bağlı oluşabilecek diğer organ hasarlarını azaltmak için bu tür etkinlikler düzenlediklerini dile getirdi. Toplumda bu konuya dair çok fazla bir farkındalık oluşmadığını belirten Cinel, diyabetin risk faktörlerinde de değinerek, "Ailemizde ortaya çıkmış olan Tip 2 diyabet varsa, kiloluysak, tansiyon hastalığımız varsa, beslenme alışkanlıklarımıza dikkat etmiyorsak, egzersiz yapmıyorsak veya sigara kullanıyorsak bunların hepsi birer risk faktörü oluşturur. Bu tip belirtiler varsa mutlaka doktora başvurulmasını belirtiyoruz" şeklinde konuştu.
Gebelik dönemindeki anneler dikkat!
Dünya Diyabet Günü'nün 2017 yılı teması "Kadın ve Diyabet" olarak belirlendi. Bu kapsamda gebelik döneminde ortaya çıkan diyabet hastalığına da dikkat çeken Cinel, bu konuda son zamanlarda basında ve televizyonda, "şeker yükleme yaptırmayın" şeklinde yanlış bilgilendirmeler yapıldığını belirterek, "Özellikle 24 ve 28'inci haftadan sonra hastalarımızın kadın doğum uzmanına, dahiliye hekimine, endokrin uzmanına veya aile hekimine yönlendirilerek uygun şeker tetkiklerinin yapılması gerekiyor. Şeker yüklemenin herhangi bir zararı veya yan etkisi yok. Gebe bireyler bunu yaptırmaktan korkuyorlar, bunu yaptırmak değil yaptırmamak iri bebek doğumu gibi daha ciddi sıkıntılar doğurabiliyor" diye konuştu.
Diyabet nedir?
Diyabet, insülin hormonunun eksikliği veya etkisizliği sonucu ortaya çıkan, kan şekeri yüksekliği ile seyreden, kronik ve ilerleyici bir hastalıktır. İnsülin, besinlerdeki şekerin hücre içine girerek kullanılmasını sağlayan bir hormondur. İnsülinin yokluğu veya etkisizliği sonucu hücre içine giremeyen şeker kanda yükselir. Daha çok gençlerde görülen Tip 1 diyabet, temelde bağışıklık sistemi ile ilişkili bir hastalıktır. Tip 1 diyabette insülin salgısı yoktur ve tedavisinde mutlaka insülin kullanılır. Tip 1 diyabetin belirtileri hızla ortaya çıkar. Hemen insülin başlanmazsa ciddi sonuçlara yol açabilir. Tip 2 diyabette vücutta insülin salgısı yetersizdir. Salgı bozukluğunun yanı sıra insüline karşı direnç gelişmiş de olabilir. Tıbbi beslenme tedavisi ve egzersizin yanı sıra şeker düşürücü ilaçlar yeterli olabilir. Gerekli durumlarda tedaviye insülin de ilave edilebilir.
Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.