20

20'lerden günümüze rujun evrimi

Makyaj kadınlar için vazgeçilmez bir dünya. Hele de ruj konusu oldukça hassas. Çünkü tek bir ruj ile tüm görünümünüzü değiştirebilirsiniz.

Bugün dünya ruj günü. Kadınların vazgeçilmez güzellik ürünü rujun 1920'li yıllardan bugüne kadar evrimini sizler için derledik.

1920

Dönemin ünlü sinema artistlerinden Theda Bara'nın vamp mor dudakları o yılların en trend görünümüydü. Gelişen film endüstrisi makyaj trendlerini de etkiliyordu. İnsanlar filmlerde gördükleri makyajları yapıyordu.

1930

Pembemsi turuncumsu dudaklar o yılların en çok tercih edilen rengiydi. Genelde dudak fırçası kullanılarak rujlar sürülüyordu. Şimdiki genel kanının aksine daha ince dudaklar kabul görüyordu.

1940

O yılların en favori dudak rengi canlı kırmızılardı. Hatta öyle ki makyajın en önemli noktasıydı. Savaş yıllarının kasvetinde kadınlar dudaklarını daha da canlı boyamaları tercih ediyorlardı.

1950

Kozmetik endüstrisinin sert bir yarışa girdiği bu yıllarda dudaklarda canlı mercanlar ateşli kırmızılar oldukça revaçtaydı. Hatta o yıllarda bunun adına 'ruj savaşları' denmişti

1960

The Monkees filmi, tüm dünyadaki ruj trendini değiştirmişti. Artık daha soft pembeler revaçtaydı. Kadınlar dudaklarda iddiadan kaçıyorlardı.

1970

Gündüz oldukça sakin renkler kullanan kadınlar, akşam olduğunda disko toplarının da ışıklarıyla birleşerek oldukça canlı renklere yöneliyorlardı.

1980

Sadece makyaj adına değil giyim kuşam ve kültür açısında da oldukça çılgın yıllardı 80'ler. En iddialı renkler ve desenler bu dönemde denenmiştir.

1990

Daha çok gözlere yoğunluk verilen bu yıllarda dudaklar oldukça geri plandaydı. Koyu göz kalemleri ve rimellerin yanında dudaklar oldukça sakindi.

2000

Bu yıllarda genelde dudakların içi soft bir renk ile doldurulup dışı bir kaç ton koyu renk ile çerçeveleniyordu. Televizyonlardaki ünlü Hollywood yıldızlarından tutunda günlük hayata kadar herkes bu yöntemi kullanıyordu.

2010

Kardashian ve Jenner'ların dünyayı değiştiren makyaj anlayışından sonra, makyaj algısı da oldukça değişti. Dudaklar artık daha kahve ve mat görünümde.

Önerilen Haberler