5 Adımda Mutfağınızı Pisliklerden Arındırın

5 Adımda Mutfağınızı Pisliklerden Arındırın

Mutfağınızı hijyenik bir ortama dönüştürerek sağlıklı yemekler pişirmek düşündüğünüz kadar zor değil.

Mutfağınızda kullandığınız eşya ve temizlik yöntemlerine dikkat ederek pırıl pırıl ve hijyenik bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

1.YAPIŞMAZ TAVALARA VEDA EDİN

Yapışmaz tavaların üretiminde kullanılan kimyasallarda kanserojen maddeler vardır ve toksik kalıcı maddelerle kaplıdır. Doğada yok olmayan bazı kimyasallar içeren yapışmaz tavalar yerine seramik ve paslanmaz çelik gibi seçeneklere yönelebilirsiniz.

2.ORGANİK GIDALAR

Organik gıda ile beslenmek, en sağlıklı meyve, sebze, besinlerin tükettiğinizi anlamanın en kolay yoludur. Organik gıda tüketimine ve gıdaları muhafaza ettiğiniz ortamın hijyenine dikkat ederek mutfağınızın size sağlık vermesini sağlayabilirsiniz.

3.YEŞİL TEMİZLİK YAPIN

Hem toksiklerden uzak hem de pırıl pırıl bir mutfak için geride kötü kimyasallar bırakmayan yeşil temizleyiciler kullanmalısınız. Bunun içinhidrojen peroksit, sanitasyon ya da çay ağacı yağından elde edilen temizleyiciler kullanabilirsiniz.

4.PLASTİKLERDEN KURTULUN

Mutfağınızı düzenlemek için sık sık kullandığınız plastik eşyalar, yiyecek ve içeceklerinize zararlı kimyasalların geçmesine neden olur. Mutfakta seramik, paslanmaz çelik ve cam eşyalar kullanarak daha sağlıklı ve güvenli bir ortam oluşturmuş olacaksınız.

5.EVDE BÖCEK İLACI KULLANMAYIN

Evde böcek ilacı kullandığınızda böceklere tesir eden zehrin bir kısmı ev ortamına etki eder. Bu da hiperaktivite, astım, beyin gelişimi ve öğrenme güçlüğü gibi sorunları beraberinde getirir.

Gıdalarınızı doğru şekilde muhafaza ettiğiniz sürece evde böcek oluşmayacak ve böcek ilacı kullanmanıza gerek kalmayacaktır.

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.