7 Günde İncelten Karpuz Diyeti

7 Günde İncelten Karpuz Diyeti

Ramazan’da kilo aldıysanız üzülmeyin. Karpuzla hem serinleyin hem de bir haftada 2 kilo verin! Uzman Diyetisyeni Öznur Bircan Oktay’dan karpuzla incelmenin formülü…Yaz aylarının ferahlatıcı meyvesi olan karpuz, Ramazan ayında iftardan sonra da damakları tatlandırıyor. Yüzde 90 oranında su barından karpuz, içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde kanserden, kalp sağlığına kadar birçok hastalığa iyi geliyor. Uzman Diyetisyen Öznur Bircan Oktay, Ramazan sonrasında karpuz diyetiyle zayıflamanın yollarını anlattı.

Tam bir kanser savaşçısı 

Karpuzun diğer meyvelerden ayıran ve sağlığımıza katkıda bulunmasını sağlayan mucizevi nedenleri şöyle sıralayabiliriz

• 100 gram karpuz ortalama 30 kaloridir, diyet yapanların sıklıkla tükettiği bir meyvedir. Ayrıca içeriğinde birçok vitamin ve minerali içeren yegane besinler arasındadır.

•   Yüzde 90'ı sudan oluşur, vücuttan toksik maddelerin atımını hızlandıran detoks etkisi olan bir meyvedir.

•  Likopen antioksidanı ve citrulin aminoasidini içeren, dolayısıyla kalp damar sağlığını koruyucu özelliğe sahiptir.

•  C vitamini içeriği yüksek olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirir.

•  Kanser savaşçısı bir sebze olan domatesten 2 kat daha fazla likopen içerir. Birçok kanser türüne karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır.

•  Potasyumdan zengin olması nedeniyle kan basıncını düzenlemeye ve vücudun doğal sıvı dengesini dengelemeye yardımcı olur.

•  Karpuz çekirdekleri de içinde bulunan 'cucurbocitrin' adlı madde ile böbrek fonksiyonlarını düzenler.

Bir dilimi 1 küp şeker kalorisinde 

Karpuz faydalı bir meyve fakat unutulmamalı ki, miktar olarak dikkatli tüketilirse faydalıdır. Kişiye göre değişebilmekle beraber bir seferde 1 boydan ince dilim (4 küçük üçgen dilim) karpuz, protein içeriği yüksek bir yemekle birlikte öğün yerine tüketilebilir. ya da ara öğün olarak 1 dilim az yağlı peynir ya da 1 bardak kefir ile birlikte muhteşem bir ara öğün alternatifi olabilir. Glisemik indeksi yüksek bir meyve olan karpuzu protein ağırlıklı bir yemek (kırmızı et / tavuk / balık gibi ) veya peynirle birlikte tüketmek kan şekerinin hızlı yükselmesini engelleyecektir. 1 üçgen dilim kesilmiş karpuzun kalorisi, bir adet küp şekere eşittir.

Şeker ve böbrek hastaları dikkatli yemeli 

Karpuzu 'kesinlikle tüketmesin' dediğimiz bir hastalık grubu yok. Örneğin; şeker hastaları glisemik indeksi yüksek olduğu için karpuza dikkat etmeli; fakat eğer şeker ölçümleri normal aralık değerlerindeyse ölçülü olarak tüketmelerinde bir sakınca yoktur. Ayrıca dikkatli tüketmesi gereken bir başka grup ise böbrek hastalarıdır. Eğer hastanın kan potasyum seviyesi yüksek ise yüksek potasyum içeriğinden dolayı karpuza dikkat edilmelidir.Yanında badem veya ceviz yiyebilirsiniz

Karpuz ile tabi ki sağlıklı kilolar vermek mümkün, fakat burada dikkat etmemiz gereken nokta tek tip beslenmemek! Çünkü tek tip besinle verilen kilolar mutlaka geri alınacaktır. Karpuz ile kilo verirken dikkat etmemiz gereken unsurlar aşağıdaki gibidir:

•  Karpuz ve az yağlı peynir tok tutar, ara öğün olarak diyette kullanılabilir.

•  Öğün olarak karpuz yanında sebze veya ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumlarla birlikte öğün olarak tercih edilebilir.

• Karpuz ile diyet yaparken hayvansal kaynaklı proteinler (yumurta, et gibi…) ihmal edilmemelidir. 

Aç kalmadan inceleceksiniz

İşte bir haftada iki kilo verebileceğiniz kapuz-peynir diyeti:

Kahvaltı: 1 adet yumurta

Az yağlı peynir

Zeytin / ceviz

Mevsim yeşilliği

Tahıllı esmer ekmek

Ara-1: 1 su bardağı yoğurt / süt / kefir

Öğle: 1 ince boydan dilim karpuz

Bol yeşillik (salata)

10-12 adet çiğ badem / fındık/ 2 tatlı kaşığı zeytinyağı

1-2 dilim az yağlı beyaz peynir

Ara-2: 1 porsiyon meyve

1 bardak süt / ayran / kefir

Akşam: 100-150 gr kırmızı et / tavuk / balık

4 yemek kaşığı zeytinyağlı sebze yemeği

Tahıllı esmer ekmek

Not: Örnek menüdür. Beslenme programı sadece kişiye özel düzenlenmelidir.

Önerilen Haberler