97 Yaşında Hayatını Kaybeden Dorris Day

97 Yaşında Hayatını Kaybeden Dorris Day'in İlginç Hayat Hikayesi

Oyuncu, şarkıcı ve hayvan hakları aktivisti olan Dorris Day, oldukça zor ve ilginç bir hayat yaşamış. İşte. Dorris Day'in hayat hikayesi…

Hollywood'da adım adım yükselen oyuncu Dorris Day, hayatını hayvanların haklarına adadı ve geçmişinde zorlu bir hayatı oldu.

KAZA SONUCU DANSÇILIK HAYALLERİNE VEDA ETTİ

3 Nisan 1922'de dünyaya Ohio'da dünyaya gelen Doris Mary Ann KAppelhoff, küçüklükten beri dansçı olmak istedi. Sadece 14 yaşındayken katıldığı dans yarışmasını kazandı ve artık dans edebileceğini düşünen Doris, Hollywood'a taşınmaya hazırlanırken 1938 yılında bir kaza geçirdi. Kazanın sonucu olarak dansçı olma hayalleri yıkıldı. Onun yerine şarkı söylemeye başladı. 1939 yılında Les Brown adlı bir grupta şarkıcılık yaptı.

EŞİ TARAFINDAN ŞİDDET GÖRDÜ

1941 yılına geldiğinde grubundaki tromboncu Albert Paul Jorden ile evlendi. İlk çocuğunu doğurduktan bir sene sonra Jorden, Day'e şiddet uyguladı ve 1943 yılında çift boşandı. Boşandıktan sonra gruptan da ayrılan ve kariyerien Doris Day ismi ile solo devam eden ünlü isim, 1967 yılına kadar şarkıcılık yaptı. 1948 yılında oyunculuk kariyerine adım atan Day, Rock Hudson ve Cary Grant ile oynadı. Asıl çıkışını ise 1956'da Alfred Hitchcock'un The Man Who Knew Too Much filmi ile yakaladı. Filmde söylediği Que Sera Sera şarkısı ile hafızalarda yer edindi.

ESKİ EŞİ YÜZÜNDEN İSTEMEDİĞİ BİR PROGRAM SUNDU

Do Not Disturb ve The Glass Bottom Boat filmlerinde rol alan Day, eski eşinin ölmeden önce yaptığı bir anlaşma yüzünden The Doris Day Show programını yapmak zorunda bırakıldı. 1982'e kadar tam 4 kez evlenen Day, kendini hayvan haklarına adadı. Hatta 2004 yılında George Bush tarafından Özgürlük madalyası bile verildi. 1971 yılında Actors and Others for Animals derneğini kuran Hollywood yıldızı, kürk giymeyi kınayan gazete reklamlarını yüzü oldu. 1978 yılında ise Doris Day Animal Foundation'ı kurdu. Hayatı boyunca hiç Oscar kazanamayan oyuncu, 4 kez Golden Globe ödülü kazandı. 13 Mayıs 2019 yılında 97 yılında zatürreden hayata gözlerini yumdu.

Önerilen Haberler