Adım Adım Bahar Temizliği

Adım Adım Bahar Temizliği

Baharın enerjik ve sıcak yüzü yanında bir de sizi uğraştıran tarafı var. Bahar temizliğinden bahsediyoruz. Merak etmeyin, önerilerimizle işiniz çok kolaylaşacak.

Yaşam mekanlarınızın ferah ve hijyenik olmasını sağlayarak baharın enerjisini ve dinamizminizi hissedebilirsiniz. Size destek olacak birini yanınıza aldıysanız bahar temizliğine başlayabilirsiniz.

Halıları kaldırın: Bahar temizliğinde ilk adım olarak halıları kaldırarak işe başlamalısınız. Topladığınız halıları, yıkamaya gönderdikten sonra ikinci aşamaya geçebilirsiniz.

Dip köşeleri alın: Duvar ve tavanların kör noktalarını temizleyin. Bu kısımlarda oluşan toz ve kirleri fırça yardımı ile alın. Bu uygulamayı yaparken camların açık olmasına dikkat edin.

Camlar: PVC camlara temizlik deterjanı uygulayın ve yumuşak bezle silin. Camları silerken gazete kağıdı da kullanabilirsiniz. Bir yandan da perdeler çamaşır makinesinde yıkanmaya devam etsin.

Kapılar: Kapılarınız ahşapsa kullandığınız bez sulu olmamalıdır. Hafif nemli bez ile kapınızı silebilirsiniz. Ahşap kapılardaki kirleri arındırmak için ahşap temizleyiciler de kullanabilirsiniz. Kapı temizliği yaparken kapının gözle görünmeyen üst ve alt kısımlarını da silmeyi unutmayın. Odalarınızın kapıları normal tasarımdaysa deterjanlı su ile silebilirsiniz. Evin giriş kapısını ise bahar temizliği ile sınırlı tutmayın, daha sık temizleyin.

Koltuklar: Koltuk tasarımınız fermuarlı kılıfı çıkan yapıdaysa kılıfları çamaşır makinesinde yıkayın. Çıkmayan sabit bölümleri de hafif nemli ve çamaşır makinenizde kullandığınız benzer kokulu deterjanla silin.

Tüm eşyaları oynatın: Evinizde tüm sabit eşyaları oynatın ve biriken tozları, kirleri silin. Uzun saplı fırçalar, süngerler ve temizlik bezleri bu noktada size yardımcı olacaktır.

Değişiklik yapın: Evde genel temizliği her zaman yapmıyorsunuz. Yapmışken birkaç eşyanın yerini değiştirip evinizde farklı rüzgarlar estirebilirsiniz. Mesela, oturma grubu ile yemek masasının yerini değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Çekmeceler: Dolapların içini boşaltın, çekmeceleri çıkarın. Dolapları ve çekmeceleri nemli bezle sildikten sonra kurutun ve iyice havalandırın. Eşyaları da hazır çıkarmışken bir elden geçirin. Gereksizleri ihtiyaç sahiplerine verebilirsiniz.

Yatak odası: Yatak odasında varsa bazanın içini boşaltın ve nemli bezle silin. Havalandırdıktan sonra eşyaları tekrar dizin.

Mutfak: Mutfağınızda kiler bölümü varsa bu bölüm de bahar temizliği kapsamına giriyor. Bu kısmı da boşaltın, silin ve havalandırıp tekrar düzenleyin. Mutfağınızı da bir elden geçirin. Yıl boyunca birçok eşya ve kullanmadığınız materyaller birikmiştir. Onları tasnif edin ve gereksizleri ayırın.

Ayakkabılık: Ayakkabılığınızı boşaltın ve gereksizleri ayırın. Ayakkabılığı silip havalandırdıktan sonra kullanacağınız ayakkabıları tekrar dizin.

Çerçeveler: Tüm çerçeveleri indirin ve asılı olan bölgeyi temizleyin. Çerçeveleri aynı yere değil farklı yerlere asın. Çerçeveleri farklı yerlere asarak evinizde değişim rüzgarları estireceksiniz.

Banyo: Fayansları ovarak parlatın. İyice durulayın. İz kalmaması için durulama işleminden sonra kurulayın. Banyo paspaslarını da çamaşır makinesinde yıkayın.

Buzdolabı: Buzdolabını tamamen boşaltın ve deterjanlı su ile temizleyin. Sonra durulayıp kurulayın. İyice havalandırdıktan sonra dolabı doldurabilirsiniz.

Aydınlatma: Evdeki tüm aydınlatma aparatlarını bez ile silin.

Yastık ve yorganlar: Yatak odasındaki yastık ve yorganları balkonda havalandırın.

Gıda sepetleri: Patates ve soğan sepetlerini balkonda ya da bahçede tüm gün boyunca havalandırın.

Not: Bahar temizliği boyunca sevdiğiniz müziklerin çaldığı radyo kanalı ve saat başı 5'er dakikalık molalar işinizi kolaylaştıracaktır.

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.