Afiyetle yiyebileceğiniz çiçekler

Afiyetle yiyebileceğiniz çiçekler

Çiçekleri sadece dekorasyon malzemesi olarak ve hediye amaçlı kullanırsanız onlardan tam olarak faydalanmıyorsunuz demektir. Çünkü onları afiyetle tüketerek damağınızı tatlandırabilirsiniz.

Renkleri ve kokularıyla bulundukları ortama mutluluk veren çiçekler, lezzetleri ile damağınıza tat veriyor. Yenebilir çiçekleri keşfederek sadece lezzet değil sağlık da bulacaksınız. İşte yenebilir çiçekler ve faydaları.

HİBİSKUS

Genellikle çay olarak tüketilen hibiskus,reçel ve çiğ olarak da tüketilebilir. Kan şekerini dengeleme ve kalp sağlığını koruma etkileri olan hibiskusu rahatlıkla tüketebilirsiniz.

LAVANTA

Hoş kokusu ve özel rengi ile kendini hemen gösteren lavanta salata ve tatlılarda rahatlıkla tüketilebiliyor. Sakinleştirici özelliği olan lavanta, aynı zamanda güçlü bir antibakteriyeldir.

HANIMELİ

Mis gibi kokusuyla bulunduğu ortama hayat veren hanımeli, genellikle çay olarak tüketilir. Salatalarınızda da tercih edebileceğiniz hanımeli, eski zamanlardan bu yana şifa niyetine kullanılmaktadır. Hanımelinin sindirim sistemi, migren ve damarlar üzerinde olumlu etkileri var.

GÜL

Parfüm olarak kullanılan gül, reçel şeklinde ve çiğ olarak tüketilebiliyor. Gül ayrıca salatalara ve tatlılara da lezzet veriyor.

HERCAİ MENEKŞE

Antioksidanlar yönünden oldukça zengin olan hercai menekşe, sütlü tatlılarda ve pastalarda rahatlıkla kullanılabilir.

Önerilen Haberler