Ağız Kokusu Yapan ve Ağız Kokusu Gideren Gıdalar Ağız Kokusu Yapan ve Ağız Kokusu Gideren Gıdalar

Ağız Kokusu Yapan ve Ağız Kokusu Gideren Gıdalar

Sofralarınızdan eksik olmayan bazı besinler istenmeyen ağız kokusuna neden oluyor. Bazıları ise nefesinizi ferahlatıyor.

Yediğiniz içtiğiniz besinlere dikkat ederek ağız kokusunu yok edebilir, ferah bir nefese kavuşabilirsiniz.

AĞIZ KOKUSUNA NEDEN OLAN BESİNLER

Soğan ve Sarımsak: Soğan ve sarımsağın ağız kokusuna neden olduğunu bilmeyen yoktur. Ancak sarımsak ve soğanla yapılan yemeklerin de ağız kokusuna neden olduğunu bilmelisiniz.

Et: Ölçüsünden fazla et tüketimi ağız kokusuna yol açar. Etin sindirim süresi 24 saatten fazla olduğu için ağız kokusu sorununa neden olur. Etin ağız kokusuna neden olmaması için baharatlı et tüketiminden uzak durmak gerekir.

Şeker: Şeker vücuttan farklı şekillerde atılır. Nefes ve terleme bu yollardan bazılarıdır. Şeker tüketildiğinde diş ipi ile temizlik yapılmadığı sürece koku yaymaya devam eder. Bu açıdan şeker, farklı şekillerde kötü kokuya neden olur.

Enerji içecekleri: Enerji içecekleri uzun sürede ağız kokusuna yol açar. Bunun nedeni zamanla dişlerin çürümesine neden olarak çürük dişlerin ağız kokusuna yol açmasıdır.

Kafein: Kafeinli içecekler, su kaybını artırmakta ve tükürük salgılanmasının azalmasına yol açmaktadır. Bu yüzden kafeinli içecekleri mümkün olduğunca az tüketmek gerekir.

Sigara: Sigarayı bir besin olarak ele alamayız. Ancak ağız kokusuna yol açan şeyler arasında önemli bir konu başlığıdır. Kötü kokusu ile ağızda koku oluşumuna neden olan sigara, diş ve diş eti hastalıklarına da yol açmaktadır. Sigara kullanan kişiler sık sık diş fırçalayarak kötü kokudan ve diş hastalıklarından korunmalıdır.

AĞIZ KOKUSUNU ÖNLEYEN BESİNLER VE YÖNTEMLER

Sakız çiğneyebilirsiniz.

Nane ve maydanoz tüketebilirsiniz.

Karanfil çiğneyebilirsiniz.

Kivi lifli yapısı ve C vitamini içeriği ile ağız kokusunu önler.

Yeşil elma yiyebilirsiniz.

Ara öğünlerde kuruyemiş tüketmeniz ağız kokusunu önler.

Haftada 2 kez balık tüketerek ağız kokusunun azalmasını sağlayabilirsiniz.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler