Akıllı Telefon Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Akıllı Telefon Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Akıllı telefon alırken sadece görünümüne önem veriyorsanız çok büyük hata yapıyor olabilirsiniz. Akıllı telefon alırken, cihazın teknik özellikleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Akıllı telefon alırken telefon uzmanı olmanıza gerek yok. Ancak temel teknik konulara hakim olmalısınız. Aksi halde çok güzel görünen ama işinize yaramayan bir telefonu tercih edebilirsiniz.

TASARIM

Akıllı telefon seçiminde kişisel tercihlerinizin en çok öne çıkacağı bölüm tasarımdır. Ama genel olarak ince tasarımların işlevsel olduğunu görüyoruz. Rahat kullanım ve şık görünüm açısından 6 mm incelikte olan telefonların ideal tasarım olduğunu söyleyebiliriz. Telefonu masaya koyduğunuzda bu kriterin ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz.

PERFORMANS

"Almışken iyisi olsun" dediğinizi duyar gibiyiz. Güçlü bir telefon için temel kriteriniz performans özellikleri olacaktır. Akıllı telefonların genel kullanımı için 4 GB RAM fazlasıyla yeterli olacaktır. Akıllı telefonun performansını etkileyecek en önemli kriterlerden biri de belleğidir. 32 GB bellek işinizi görürken 64 GB bellekler genel kullanım için size büyük özgürlük sağlayacaktır.

PİL ÖMRÜ

Uzun ömürlü olmayan bir akıllı telefon bataryası ile üstün özellikli telefona sahip olsanız da telefonunuzdan verim alamazsınız. Akıllı telefonunuzun tüm özelliklerini rahat şekilde kullanabilmek için en az 3000 mAh kapasiteli bir bataryası olması gerekir. Daha yüksek kapasiteli bir batarya, şarj cihazınızın sizden uzak olmasını sağlayacaktır.

EKRAN

Akıllı telefon seçerken sizi ilk karşılayacak bölüm ekran olacaktır. Ekran boyutu ve çözünürlük ekran seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli kriterlerdir. Akıllı telefonlarda uygulamaları rahat şekilde kullanabilmek için 5.5 inç. ekranların ideal olduğunu söyleyebiliriz. Kişisel isteğe bağlı olarak daha büyük ya da küçük ekranları telefonlar tercih edebilirsiniz. Ekran çözünürlüğü için seçtiğiniz akıllı telefon modelinin Full HD olması ve panel özelliği olarak Super AMOLED olması size avantaj sağlayacaktır.

KAMERA

Akıllı telefonların artık telefondan çok kamera olarak kullanıldığı düşünüldüğünde, kamera özelliklerine çok dikkat etmeniz gerekiyor. Sosyal medyada etkili paylaşımlar yapabilmeniz için 12 MP kamera idealdir. Çekimlerinizi daha etkili yapabilmek için akıllı telefonda faz algılamalı otofokus, lazer otofokus, f/1.7 diyafram açıklığı ve çift tonlu çift LED özeliklerinin olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Önerilen Haberler