Alışveriş Hastalığı Oniomania Nasıl Yenilir?

Alışveriş Hastalığı Oniomania Nasıl Yenilir?

Oniomania adı verilen, can sıkıntısından kurtulmak için alışverişe yönelme hastalığından kurtulmak için bazı şeylere dikkat etmeniz gerekiyor.

İhtiyaç olmadığı halde alışveriş yaparak can sıkıntısını giderme hastalığı oniomania hastalığı, hem zaman kaybı hem de bütçe dengesizliğine neden oluyor.

ONİOMANİA NASIL YENİLİR?

İhtiyaç listesi belirleyin: Oniomaniayı yenmek için alışveriş düzeninizi gözden geçirmelisiniz. Öncelikle ihtiyaç listesi yapmalı ve alışveriş sırasında bu listeye sıkı sıkıya bağlı kalmalısınız. İhtiyaç listesi yapmanız ve bu listeye bağlı kalmanız alışveriş hastalığınızın ne seviyede olduğunu da anlamanızı sağlayacaktır.

Vitrinlerle aranıza mesafe koyun: Sizi alışverişe iten faktörlerden kendinizi uzak tutmalısınız. Haftasonu AVM gezisi yaparken vitrinlere fazla yaklaşmamak ve caddelerde vitrinlerdeki renkli sunumları göz ardı etmek, alışveriş hastalığını yenmek için etkilitedbirler olacaktır.

Kredi kartı kullanmayın: Kredi kartları sizi sadece mağazalarda değil sanal dünyada da alışverişe iter. İhtiyacınız olmayan kredi kartlarını iptal ederek muhtemel harcamaların önüne geçmiş olacaksınız.

Gereğinden fazla para taşımak: Alışverişe giderken kendinizi frenleyecek çeşitli tedbirler almalısınız. Bunlardan en önemlisi üzerinizdeki nakit miktarını azaltmak olacaktır. İnsanların para harcamaya meyilli olduğu düşünüldüğünde, üzerinde sadece ihtiyacınız kadar para bulundurmak oniomania hastalığından kurtulmanıza yardım edecektir.

Borç para istemeyin: Borç para isteme gibi bir alışkanlığınız varsa bu alışkanlıktan kurtulmalısınız. Kredi kartınızı kapattınız. Sadece ihtiyacınız kadar para taşıyorsunuz. Borç para alma alışkanlığını da terk ettiğinize göre artık oniomania hastalığından kurtuldunuz demektir.

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.