Alkali Beslenme Diyeti Nedir?

Alkali Beslenme Diyeti Nedir?

Alkali diyet beslenmesi nedir sorusuna verilecek en güzel cevap, alkali diyetin diğer diyet programlarına göre gerçek olmayacak kadar iyi bir diyet programı olmasıdır. Alkali diyet beslenmesi savunucuları bu diyetin, asit oluşturucu gıdalarla, alkali gıdaların değiştirilmesi bu şekilde de daha sağlıklı yaşamanızı sağlamaktır. Kanser gibi ciddi hastalıklarla da savaşmanızı sağlayacak alkali diyet beslenmesi nedir, alkali beslenmenin zararları var mıdır, alkali beslenme listesi gibi tüm bilinmeyenleri açıklayacağız.Alkali diyet beslenmesi, Alkalin diyet ayrıca asit-alkali diyet veya alkalin kül diyet olarak bilinir. Alkali beslenme diyetinin en önemli mantığı,  yediğiniz yiyeceklerin vücudunuzdaki asidik ortamı sağlamasına engel olarak, vücudunuzun ph seviyesini arttırma düşüncesine dayanmaktadır. Alkali beslenme diyeti nedir, alkali beslenmenin zararları varmıdır, alkali beslenme listesine dair tüm bilinmeyen soruların cevaplarını sizler için masaya yatırdık.

Alkali beslenme diyeti nedir?

Alkalin bir diyet, vücudunuzun pH dengesini ve yediğiniz yiyeceğin vücut ph seviyesini değiştirebileceğiniz teorisine dayanır. 

Alkali beslenme diyeti savunucuları, modern diyetlerin neden olduğu vücutta yüksek 'aşırı asit' düzeylerinin osteoporoz, böbrek ve karaciğer bozuklukları ve hatta kanser gibi bir dizi sağlık sorununa neden olduğunu belirtirler. Vücutta asit üreten gıdalar arasında et, buğday, alkol, kafein ve işlenmiş gıdalar bulunur. Alkali gıdalar arasında kabul edilen yiyecekler arasında ise meyve ve sebzeler bulunur.

Alkali beslenme diyeti, idrarınızın pH'ının ne yediğinize bağlı olarak değişeceğinden, başlangıçta böbrek taşları ve idrar enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Bununla birlikte, bunun vücudun geri kalan kısmının pH'ını değiştirdiğini gösteren hiçbir kanıt yoktur. Kan pH'sı böbreklerimiz tarafından sıkı bir şekilde düzenlenir ve diyetten etkilenmez.

Son birkaç yılda alkali beslenme diyeti konusunda tartışmaya gidilmiştir. Yapılan kanser araştırmaları sonucunda alkali diyetin vücut ph'ını manipüle ettiği, alkali diyetlerin kanser riskini azalttığı, asidik diyetlerin ise kanser riskini arttırdığı ortaya çıkmıştır.

Alkali beslenme diyeti zararlımıdır?

Alkali beslenme diyeti kanser ve bir çok hastaları için faydalı bir yol olarak görülmüştür. Bununla birlikte bugüne kadar kanser hastaları için alkali beslenme diyetinin değerini ve güvenilirliğini destekleyen klinik bir çalışma bulunmamaktadır. Hatta bilinçsizce yapılan alkali diyet bazı durumlarda zararlı bile olabilmektedir.

Alkali beslenme diyeti için savunulan en önemli görüş bol miktarda meyve ve sebze alımının sağlanmasıdır. Alkali diyetin kemik sağlığını arttırdığı yüksek potasyum içeriği ve daha düşük 'asidik' diyet proteini nedeniyle osteoporozu koruyabileceği iddia edilmiştir. Ancak alkali beslenme diyetinde osteoporoz ile alakalı bulunan kanıtlarda arasında tutarsızlık gözlemlenmektedir. 

Alkali diyette süt ve peynir gibi asidik gıdaları kesmek beslenme yetersizliklerine sebep olabilir. Bu durumun önüne geçebilmek için alkali beslenme diyeti uygulayacak kişinin alternatif besin kaynakları bulması gerekmektedir.

 A vitamini, C vitamini D vitamini gibi vücut için gerekli olan besin maddelerinin alımına muhakkak dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde alkali beslenme diyeti kişiye yarar yerine zarar verebilir. Alkali beslenme diyetinin diğer diyet programlarında olduğu gibi doktor kontrolünde yapılması önerilmektedir.Alkali beslenme için vücudun ph derecesi kaç olmalı?

Alkali beslenme uygulamasını yapmadan önce vücut ph seviyesini bilmeniz gerekmektedir. 

PH değeri 0 ila 14 arasındadır:

0-7 asidiktir.

7 nötr.

7-14 alkalidir (alkali genellikle bazik olarak adlandırılır ).

Bu diyetin pek çok savunucusu, insanların idrarlarının pH değerini, test çubukları kullanarak izlediğini ve bunun alkali (7'nin üzerinde pH) ve asidik olmadığından (7'nin altında) bir değer çıktığında anlaşıldığını öne sürmektedirler.

Ancak ph değerlerinin kesin olarak aynı kaldığına dair bir çalışma henüz yoktur. özellikle tarımda endüstriyel gelişmelerle birlikte tüketilen gıdaların asidik olmasına neden olmaya başlamıştır.

Mide de hidroklorik asit bulunmaktadır ve 2 ila 3.5 arasında bir pH değeri bulunur. bu midenin yüksek oranda asidik olması anlamına gelir. Bu asit midenin yemekleri parçalaması için muhakkak gereklidir. Diğer taraftan da insan kanı her zaman hafif alkalidir. pH 7,35 ila 7,45 arasındadır.

Kan normal aralığın dışına düşen bir pH değerine sahiptir. Tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Ancak kanın normal aralığın dışına çıkması bazı hastalık durumlarında gerçekleşir ve beslenmenizle kan ph'nın hiç bir ilgisi bulunmamaktadır.

Alkali beslenme listesi

Alkali beslenme listesi bir uzmandan yardım alınarak hazırlanması gereken bir diyet listesidir. Ancak alkali diyet listesi nasıl olur gibi bir örnek arıyorsanız aşağıda vermiş olduğumuz alkali siyet listesine göz atabilirsiniz. 

Ancak aşağıda vermiş olduğumuz alkali diyet listesini uygulamadan önce bir uzmana danışıp,  vücudunuzun bu diyet programına uygun olup olmadığını öğrenmeniz gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz. 

İşte en çok merak edilen alkali diyet beslenmesinde tüketilmesi gereken ve tüketilmemesi gereken gıdalar 

Alkali diyette tüketilmesi gereken gıdalar

Meyveler alkali   Asit oranı

Elmalar                     -2,2

Kayısı                       -4.8

Siyah kuş üzüm       -6.5

Limon suyu              -2,5

Portakal                   -2.7

Şeftaliler                  -2.4

Armutlar                   -2,9

Kuru üzüm               -21

Çilekler                     -2,2

Karpuz                      -1,9

      Sebzeler              Asit oranı

Kuşkonmaz            -0.4

Brokoli                   -1,2

Havuçlar                -4.9

Kereviz                  -5,2

Salatalık                -0.8

Yeşil fasulye          -3.1

Marul                     -2,5

Patates                 -4.0

ıspanak                -14,0

Domates                -3.1

      

İçecekler                        Asit oranı

Kahve                              -1,4

Elma suyu, şekersiz        -2,2

Portakal suyu, şekersiz     -2,9

Limon suyu, şekersiz     -2,5

      

Çeşniler ve Tatlılar     Asit oranı

Bal                                   -0.3

Alkali diyette tüketilmemesi gereken gıdalar 

Alkali diyetin savunucuları, tipik olarak, pozitif bir değere ve bir asit etkisine sahip olan aşağıdaki gıdalardan kaçınılmasını önermektedir.

Et                        Asit oranı

Sığır eti                          7.8

Tavuk                              8.7

 

Salam                             11.6

Türkiye                            9.9

      

Balık ve Deniz Ürünleri    Asit oranı 

Morina                                     7.1

Alabalık                                   10.8

      

Süt, Süt ve Yumurta     

Çedar peyniri                            26.4

Süzme peynir                            8.7

Yumurtalar                                8.2

Yumurta akı                              1.1

Dondurma, vanilya                    0.6

Süt, bütün                                  0.7

Yoğurt, sade                              1.5

      

Fasulye ve Baklagiller 

    

mercimek                                  3.5

      

Tahıl Ürünleri                      Asit oranı 

Ekmek, kepekli ekmek              1.8

Ekmek, beyaz                           3.7

Pirinç, kahverengi                    12.5

Spagetti                                    6.5

Beyaz un                                   8.2

      

Fındık     

Yer fıstığı                                   8.3

Ceviz                                         6.8

Önerilen Haberler