Anne, Nefestir

Anne, Nefestir

Annelik, ne kutsaldır. Kanınla, canınla besle, büyüt. Emek , emek bir hayat, adanmış bir ömür. Çok kutsalsınız, meleklerimiz sizsiniz. Annelerimiz, nefesimiz.

Anne, olmuş, anne olmaya hazırlanan, aday adayları tüm kadınlar dahil, hepimizin anneler günü kutlu olsun. Her kadın annedir. Bazen kardeşine, bazen bir arkadaşına, evcilik oynarken bebeklerine, yeri gelir tüm ailesine annedir her kadın.

Anaçlık bir dürtüdür, kutsallığı hamile kalmak ve doğurmakla başlayan başka bir boyutta taçlanır.

Günümüz koşullarında, anne olmak isteyen ancak, hiç bir engel olmadığı halde hamile kalamayan bir çok kadın var. Nedensiz kısırlık, çağın en çok konuşulanlarından oldu artık. Aşılama, tüp bebek defalarca denenirken; yıpranan, hem psikolojik hem de fiziksel dağılan yine kadın. Hormonlar değişiyor, kilolar alınıyor, bir sürü ilaç, üstüne bir de negatif sonuç alınınca depresif bir kadın ve yıpranan çiftler çoğalıyor. Maalesef karamsar ama yaşanan gerçekler böyle.

O zaman tüm bunların biraz gerisine gidelim. Bebek sahibi olmaya karar verdik, tetkikleri yaptırdık, biyolojik anlamda bir sorun yok ve denemeye başladık. 3 – 6 ay geçti ama halen hamile kalamadık. Stres başladı. İşte tam bu noktada bir durum. Hemen panik yapmayın. Depresyon hemen gelmesin. Anksiyeteye gerek yok. Sakin!

Unutmayalım stres, günümüzde kısırlığın en etkili sebeplerinden biri. Kısırlığın psikolojik nedenleri altında stres en büyük başlık. Kısaca ve anlaşılır bir şekilde anlatmak gerekirse; stres, bir çok hormonu değiştiriyor. Özellikle prolaktin salınımını arttırıyor. Hiperprolaktinemi denen bir duruma sebep oluyor. Hiperprolaktinemi ise adet düzensizliği, depresyon, cinsel isteksizlik ve kısırlığa neden oluyor. Ayrıca tubal spazmın etkilenmesiyle gamet taşınmasını bozuyor ve yine kısırlığa neden oluyor. Ayrıca stres, progesteron eksikliğine de yol açmaktadır ki bu da gebeliğin devam etmesini engellemekte ve bebek kaybı yaşanmasının sebebi olmaktadır.

Erkekler de ise; stres, sperm sayısında ve hareketlerinde azalma, sperm yapısında bozulma, ereksiyon ve boşalma bozukluğu ile testesteron ve diğer hormonlarda azalmalara yol açıyor.

Daha önce bahsetmiştim; Çağın vebası: stres.

En hızlı ve kolay tedavisi ise nefes terapisi! Kendi çevrem dahil, defalarca tüp bebek denemiş ama çocuk sahibi olamamış bir çok kadın, bu yorucu sürecin etkilerinden kurtulmak için başladıkları nefes terapisi ile stresten arınıp, spontan hamile kalmış ve bebeklerine kavuşmuşlardır. Hatta ikinci bebekleri de hemen arkasından gelmiştir. Anne olma hayaline, tüm tedavileri denedim ama olmadı, artık bitti demeyin, lütfen kendinize haftada 1 saat ayırın ve nefes terapisi alın. Hatta çift olarak alın. Eşinizle birlikte stresle vedalaşın. Nefes'in size katacaklarını tecrübe edin. Haftada 1 saat ile kaybedecek bir şeyiniz yok ancak kazanacak çok şeyiniz var. Gelin birlikte doğru nefes alışkanlığı edinelim, imgeleme meditasyonunu yaşayalım. Annelik, isteyen her kadının hakkı.

Tüm kadınların Anneler Günü kutlu olsun.

Sevgiyle,

Önerilen Haberler