Anne Sütüne Denk Bir Doğal Mucize: Eşek Sütü

Anne Sütüne Denk Bir Doğal Mucize: Eşek Sütü

Biyokimyasal bileşimi ve pH değerleri açısından anne sütüne en yakın besinlerden biri olarak bilinen eşek sütü, sağlığa olan faydaları ile şaşırtıyor.

Astım, bronşit, kanser, kemik sorunları, obezite, cilt sorunları ve kalp rahatsızlıkları ve birçok rahatsızlığa iyi gelen eşek sütü, aynı zamanda eşek sütü sabunu ile kozmetik alanda da tercih edilmektedir.

EŞEK SÜTÜ NEDİR?

Eşek sütü, A, B1, B2, C, E vitamini, kalsiyum, magnezyum, fosfor, çinko, potasyum ve sodyum içermektedir. Yüksek oranda laktoz içeren eşek sütü, lezzetli tadı ile çocukların severek tüketeceği bir süt türüdür. Eşeklerden elde edilen süt, kaynatılmaz çiğ şekilde tüketilir.

EŞEK SÜTÜNÜN FAYDALARI

Eşek sütünün değerli olmasını sağlayan şey sadece cildi güzelleştirmesi değil, birçok hastalığa şifa kaynağı olmasından ileri gelmektedir. Eşek sütü:

Astım ve bronşit hastalıklarına iyi gelir

Kolon kanserinin daha hızlı tedavi edilmesini sağlar.

Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisine yardım eder.

Ateş düşürür, balgam söktürür.

Omega-3 içermesi ile kalp sağlığını korur.

Zengin bir kalsiyum olan eşek sütü, kemik gelişimini destekler.

Zayıflamak isteyenler için yağ yakımını kolaylaştırarak yardım eder.

Cildin ihtiyaç duyduğu amino asit ve proteinleri barındırdığı için cilde iyi gelir.

KANSERLİ HÜCRELERİ YÜZDE 50 ORANDA ÖLDÜRÜYOR

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümünde eşek sütü ile ilgili yürütülen projede, çarpıcı sonuçlar elde edildi. Araştırma yetkilileri, deneylerinin ilk aşamasında eşek sütünün kanserli hücreleri yüzde 50-55 oranda intihara sürüklediğini açıkladı. Açıklamada, eşek sütünün sağlıklı hücrelere olumsuz bir etki yapmadan tümörlü hücreleri öldürdüğünü gözlemledikleri ifade edildi. Araştırmaların henüz ilk aşamada olduğu ve eşek sütünün kemoterapi lacı olması için biraz daha zamana ihtiyaç olduğunu da açıklamalarında yer verdiler.

KLEOPATRA'NIN GÜZELLİK SIRRI

Eşek sütü, kulağa çok tanıdık gelmese de eski zamanlardan bu yana sağlık ve güzellik amaçlı olarak kullanılan bir üründür. Mısır kraliçesi Kleopatra'nın 700'den fazla eşekten elde edilen eşek sütü ile süt banyosu yaptığı biliniyor. Kleopatra güzellik banyosu için eşek sütü, badem ve bal karışımını kullanmıştır.

(İLANDIR)

Önerilen Haberler