Kan uyuşmazlığına dikkat! Evliliğe engel mi?

Kan uyuşmazlığına dikkat! Evliliğe engel mi?

Kan tipleri A, B ve 0 ile kategorize edilir. Bir de RH faktörü pozitif veya negatif olarak verilir. Anne ile bebeğin RH değerlerinin uyuşmaması durumuna 'kan uyuşmazlığı' adı verilir.

Kan grubu RH+ olan bir kadın ile kan grubu RH- olan bir erkek evlendiğinde bebeklerinin RH+ olması gerekir. Aksi takdirde kan uyuşmazlığı dediğimiz durum ortaya çıkar.

KAN UYUŞMAZLIĞI BEBEĞİ NASIL ETKİLER?

Annenin antikorları bebeğin kırmızı kan hücrelerini yok ettiğinde bebek anemik hale gelir. Bu durum, sarılık karaciğer, dalakta genişleme, nöbetler, beyin hasarı, sağırlık hatta ölüme kadar gidebilir.

TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Kan grubu ve faktörleri genetik olarak belirlenir. Uyuşmazlık durumu hamileliğin başında yapılacak bir test ile belirlenebilir. Eğer RH uyuşmazlığı tespit edilirse, gebeliğin 28. haftasında anneye, Rh-immün globulin erken korunma iğnesi uygulanır.

EVLİLİĞE ENGEL Mİ?

Evlilik için gerekli müracaatları yaptığınız sırada sizden bir sağlık raporu isteniyor. Sağlık raporu için yapılan kan testinde eğer uyuşmazlık ihtimali tespit edilirse kadın ve erkek bu konuda uyarılarak, olası bir gebelik durumunda takiplerini bu yönde de yapmaları sağlanıyor.

Önerilen Haberler