Aşık Olduğunuzda Vücudunuza Neler Olur?

Aşık Olduğunuzda Vücudunuza Neler Olur?

Aşık olduğumuzda sadece duygularımız değil vücudumuz da tepki verir. Öyle ki siz fark etmeden sinyalleri yollar ve sizi daha farklı bir insan kılar. İşte, vücudumuza olanlar...

Daha sağlıklı, daha dikkatsiz ve daha çekici olabilirsiniz; üstelik fark etmezsiniz bile. İşte, aşkın vücudunuzda yaptığı değişiklikler...

YARATICILIĞINIZ ARTAR

2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre aşk yaratıcılığı arttırır. Araştırmada 2 gruba ayrıldıktan sonra grubun bir kısmına partnerleri ile yürüyüşe çıkmaları, diğer gruba çekici gelen biri ile sevişmeyi hayal etmeleri istendi. Daha sonra iki gruba da test yapan uzmanlar, ilk grubun ikinci gruptan daha yaratıcı olduğunu keşfetti.

HASTALIKLARI ÖNLER

Şaşırtıcı bir gerçek olan hastalığın aşk ile önlenmesi bir mit değil. Carnegie Mellon Üniversitesi'nde yapılan bir sosyal deneyde, gruptaki kişilere önce sorular soruluyor ardından soğuk algınlığı virüsüne maruz bırakılıyor. Yapılan testte, hastalık sırasında partnerinden sarılarak destek alan kişilerin daha dirençli olduğu fark ediliyor.

AĞRILARI YOK EDER

Yapılan başka bir araştırma aşkın adeta bir ağrı kesici olduğunu keşfetti. 2010 yılındaki çalışmada ilk 9 aylarının içinde olan çiftlere ağrılı oldukları zamanda 3 farklı deney yapıldı. İlk aşamada partnerinin fotoğrafı gösterildi. İkinci aşamada kendisine çekici gelen birinin fotoğrafı gösterildi. Son aşamada ise sözcük çağrışımı yöntemi uygulandı. Araştırmanın sonunda partnerinin ve sözcük çağrışımının ağrıyı yok ettiği görüldü.

SES TONUNUZ DEĞİŞİR

Aşık olduğunuzda daha çekici bir ses tonu oluşturmaya çalışırız. Bunu hepimiz tahmin ederiz. Ancak uzmanlar bu belirtinin daha fazla üstünde durmuş ve araştırmışlar. Araştırmalara göre erkekler çekici buldukları kadınların karşısında alt perdeden bir ses tonu kullanırken, kadınlar ise aynı durumda erkeklerin karşısında daha yüksek bir perdeden konuşuyorlar.

KÖRLEŞTİRİR

Evet, aşkın gözü kördür. Hem de gerçek anlamıyla. Yapılan araştırmalara göre aşık olduğunuzda göz bebekleriniz büyür ve normalde dikkat etmeniz gereken hususlarda daha az dikkatli olursunuz. Korku ve ön yargıları aşar ve daha az negatif düşünce üretirsiniz.

Önerilen Haberler