Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilir? Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Kaliteli ve şık bir ayakkabı için sadece etiketine mi bakıyorsunuz? Mükemmel ayakkabı seçimi için başka şeylere de dikkat etmelisiniz.

Alışverişe gittiğinizde reyonlara bakarken kafanız karışıyor. Hangisi bana uygun? Hangi rengi alsam? Bunu alsam yakışır mı? Kafanızdaki sorulardan kurtulmanız için ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar sizin için derledik.

AYAK ŞEKLİNİZİ KORUMALI

Ayakkabı seçimindeilk dikkat etmeniz gereken husus, sağlıktır. Ayakkabının topuğunuzu ve parmaklarınızı korunduğundan emin olun. Ayakkabının parmaklarınızı fazla sıkmaması ve topuk kısmının çok sert olmaması gerekir.

AYAKKABI NUMARASI

Ayakkabı numaranızın sabit olduğunu düşünmeyin. Ayağınızdaki değişimler ve ayakkabı tasarımları nedeniyle farkı ayakkabı numaraları denemelisiniz. Rengini ve modelini beğendiğiniz ayakkabının birkaç değişik numarasını deneyerek son kararı verin.

TABAN ESNEKLİĞİ

Seçtiğiniz ayakkabıyı elinize alın ve parmak kısmını aşağı yukarı bükün. Yeterince esnek olduğunu düşünüyorsanız ayakkabıyı alabilirsiniz. Böylece ayağınızın ve parmaklarınızın rahat etmesini sağlayacaksınız.

ÇOK BEĞENMEK YETERLİ DEĞİL

Tüm reyonları gezdiğiniz ve bir modeli çok beğendiniz ama ayağınızı sıkıyor. Çok beğenseniz de o ayakkabıyı almayın. Sağlığın öncelikli olduğunu unutmayın. Yanlış seçim, kan dolaşımını ve kas yapınızı doğrudan etkileyecektir.

AYAKKABI SEÇİM ZAMANI

Kusursuz bir ayakkabı seçimi için öğle saatlerinde alışveriş yapmalısınız. Sabah ve akşam saatlerinde ayağınız normal yapısından farklı olabilir. Akşam şişkin olan ayağınız sabah daha rahat olabilir. Öğle vakti giderek ayağınıza tam uyan ayakkabı seçebilirsiniz.

PROVA YAPIN

Yeni ayakkabı alırken mutlaka prova yapın. Kısa bir tur atın. Eğilip kalkın. Son kararı vermeden önce testini mutlaka yapın.

ELİNİZLE TEST EDİN

Ayakkabı seçerken elinizle de kontroller yapmalısınız. Özellikle iç kısımda üretim sorunları var mı? Dikişler ayağı rahatsız edecek şekilde mi? El ile kontrolleri yapıp sorun olmadığına kanaat getirmeniz gerekiyor.

TOPUKLU MU ALACAKSINIZ?

Topuklu ayakkabı alacaksanız, topuk boyunun 9.5 santimetreyi geçmemesi gereklidir. Topuk ve taban arası mesafenin de 3 santimetreyi aşmaması gerekir.

AYAK ÖNÜ BOŞLUK MESAFESİ

Ayakkabının ön kısmında parmakların rahat hareket edebilmesi için 1-2 cm boşluk bulunmalıdır. Bu boşluk sayesinde ayak öne doğru hamle yaptığında parmaklarınızın rahatsız olmayacak.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler