Ayakta Şekil Bozukluklarına Yol Açan Ayakkabı Seçim Hataları

Ayakta Şekil Bozukluklarına Yol Açan Ayakkabı Seçim Hataları

Ayakkabı seçiminde hep şıklığı ön planda tutuyor, rahatlığı ikinci planda bırakıyorsunuz. Ayakkabı seçiminde yaptığınız diğer hataları merak ediyor musunuz?

Doğru bir ayakkabı seçimi için rahatlık ve şıklık yanında topuk yüksekliği, ideal numara, sertlik derecesi gibi ayak sağlığını etkileyen unsurlara da dikkat etmelisiniz.

AYAĞI SIKAN DAR UÇLU AYAKKABILAR

Ayakkabı seçiminde en sık yapılan hata, ayağı sıkan ve öne doğru daralan ayakkabıları seçmek ve bu ayakkabıları uzun süre kullanmaktır. Topuklu ayakkabı ve bot gibi modellerin sıkan kalıpları tercih edilmesi ve uzun süre ayakta kalınması, ayak sağlığı için oldukça riskli sonuçlar doğurmaktadır. Bu yüzden ayaklarınızda şekil bozukluğu olmaması için ayağınızın rahat ve uç kısımlarında en az 1 cm boşluk olmasına dikkat etmelisiniz.

YÜKSEK TOPUKLU AYAKKABILAR

Yüksek topuklu ayakkabılar basıncı ayağın tarak bölümüne yüklediği için uzun süreli topuklu ayakkabı kullanımında ayakta şekil bozukluğu olmaktadır. Bu yüzden topuk mesafesinin yüksek olmamasına dikkat etmelisiniz.

BİR NUMARA BÜYÜK AYAKKABI

Bot ya da topuklu ayakkabı geçerken bir numara büyük model seçmek çok yanlıştır. Çünkü ayağın ileri geri sürtünmesi ayak ucunda ve topukta yara oluşumuna yol açmaktadır.

SERT TASARIMLAR

Seçtiğiniz ayakkabıda esneme payı yoksa, ayağınız yeterince bükülmeyecek ve ayağı fonksiyonları engellenecektir.


YÜKSEK PLATFORM AYAKKABILAR

Moda olduğu için kadınlar sağlıksız da olsa çok yüksek topuklu platform ayakkabıları tercih ediyor. Bu modeller dengeyi bozarak tehlikeli durumlara davetiye çıkarmaktadır. Ayrıca ayak bileğini bükülmesini engellediği için de eklemelerde baskı oluşmasına yol açıyor.

SIFIR TOPUK

Gençlerin tercih ettiği sıfır topuk ayakkabılar, ayak sağlığı için sakıncalıdır. Ayağı tutmayan bu modeller, ayak içi tabanı desteklemez ve ayağın içe basmasına neden olur. Bu da şekil bozukluklarına ve yürüyüş sırasında vücutta duruş bozukluğu olmasına yol açar.i

DİKKAT

Seçilen ayakkabı ayağa tam oturmalıdır.

Ayağı taraklı olan kişiler ayakkabı seçerken geniş tasarımlı modelleri tercih etmelidir.

Ayağında hassasiyet olanlar yumuşak deri ayakkabılar giymeli.

Sert deri ve sert rugan yerine nubuk deri ve süet modeller tercih edilmelidir.

İnce yapılı olanlar ise ince tasarımlı ayakkabılar tercih etmelidir.

Ayağın rahat edebilmesi için ayakkabının yanları ve önü yeterli genişlikte olmalıdır.

Önerilen Haberler