Ayvayı Bıçakla Keserseniz Ne Olur?

Ayvayı Bıçakla Keserseniz Ne Olur?

Ayvada bulunan pektin maddesi ayvanın bıçakla kesilmesi durumunda etkisiz hale geliyor ve sindirim sistemini temizleme işlevlerini kaybediyor.

Ayvanın faydalarından tam olarak istifade edebilmek için onu bıçakla kesmekten kaçınmak gerekiyor. Aksi halde sindirim sisteminize olan faydalarından mahrum kalabilirsiniz.

AYVAYI METAL BIÇAKLA KESMEYİN!

Ayva üzerine yapılan araştırmalara göre metal kesici aletlerde bulunan brenthill maddesi, ayvadaki organik asit ve pektin maddelerini etkisiz hale gelmesine neden olur. Bu nedenle ayvayı direkt olarak tüketmek daha faydalıdır. Kabuğuyla beraber tüketilen ayva, metabolizmanın daha sağlıklı işlemesini sağlar.

KABUĞUYLA BERABER TÜKETİN

Ayva üzerine yapılan araştırmalarda ayvanın kabuğunda fenolik bileşik maddesi bulunmuştur. Ayvanın bu özelliğinden faydalanmak için kabuğunu soymadan tüketmelisiniz.

AYVANIN FAYDALARI

Diyet listelerinin olmazsa olmazlarından olan ayva, düşük kalorilidir. Düşük glisemik indeksi ile kan şekerini dengeler.

Ayvada bulunan fitokimyasallar, bağışıklığı güçlendirir.

Bol bol C vitamini içeren ayva, bu özelliği ile bakteri ve virüslere karşı direnç sağlar.

Kandaki oksijen miktarını artırır. Bu özelliği saçların canlı ve parlak olmasını sağlar. Saçlarda görülen bu olumlu etki, ciltte de görülür.

Yüksek oranda antioksidan içermesi ile kanserli hücrelere karşı etkin şekilde mücadele eder.

Kan basıncını dengeler.

Önerilen Haberler