Babanız Burundan Doğal Nefes Almanın Keyfini Çıkartsın

Babanız Burundan Doğal Nefes Almanın Keyfini Çıkartsın

Babalar günü için geri sayım başladı. Çocukları için tüm zorluklara göğüs gererek, hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan babalarımıza iyi bakalım. Babalarımız, güvenli ve rahat bir ameliyat olan Deviasyon ameliyatı ile dilerlerse aynı gün hastaneden taburcu olup, ertesi gün işlerinin başına dönebilirler. Birkaç gün içinde, burundan doğal nefes almanın keyfini çıkartabilirler.Toplumda burun kemiği eğriliği olarak bilinen Deviasyon (burun içi kıkırdak veya kemik eğriliği) ameliyatları hakkında bilgi veren Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr. Seçkin Ulusoy, şunları söyledi:

"Deviasyon, toplumda burundaki kemik eğriliği olarak bilinen rahatsızlık. Burun içerisinde, her iki burun deliklerinden başlayıp geniz arkasına kadar uzanan, adeta burun ortasını ikiye ayıran kıkırdak ve kemik karışımı dokuya "Septum" diyoruz. Burun septumunun eğriliklerine de "Deviasyon" adı verilir. Deviasyon ameliyatları, oldukça kısa süreli, güvenli ve rahat bir ameliyat olup, babalarımız dilerlerse aynı gün hastaneden taburcu olup, ertesi gün işlerinin başına dönebiliyor. Artık, hava almayı da mümkün kılan silikon burun içi malzemeler ile, eskinin şehir efsanesine dönüşen tampon uygulaması tarih oldu. Son derece kısa ve rahat bir süreçte, babalarımız bu sinsi rahatsızlıktan kurtulup, birkaç gün içinde burundan doğal nefes almanın keyfini çıkartabilirler" dedi.

 

Deviasyon ameliyatı; erkeklerde yaralanma, kadınlarda estetik ağırlıklı

 

Deviasyon ameliyatlarının, her iki cinste aynı oranda görüldüğünü kaydeden Doç.Dr. Seçkin Ulusoy, konuşmasına şöyle devam etti:  

"Erkekler, spor yaralanmaları ve kavga gibi sebeplerle, daha fazla burun yaralanmalarına maruz kalabiliyor. Ayrıca iyi nefes alan bir burun, sportif  performansı arttırıp, iyi uyku uyuma ve horlamanın azalmasına büyük katkı sağlarken, cinsel performansa katkısının da olacağı bilimsel olarak gösterilmiştir. Özetle, erkekler darbelerle daha fazla burun şekil bozukluklarına maruz kalmakla birlikte, kadınlar genelde estetik sebeplerle burun yaptırmayı istemekteler. Ameliyatın estetik tarafına geçmişte kadınlardan daha çok talep vardı, fakat günümüzde üstte bahsettiğim sebepler ile erkeklerin de yoğun ilgisi oluyor. Yeri gelmişken belirtmeyi isterim ki, günümüzde sadece estetik sebeplerle çok nadiren burun ameliyatı yapıyoruz. Yani dışında bir sorun olduğunda, içinde de sorunlar sıklıkla oluyor veya sadece dışını ameliyatla küçülttüğümüzde içerideki hava pasajı da daralmasın diye içeride de bazı cerrahi işlemleri yapıyoruz. Kısaca, günümüzde deviasyon ve estetik ameliyatların, her iki cins içinde, birbirine yakın oranlarda yapıldığını söyleyebiliriz. Sonuçta oluşan güzel burun havası her insanın ihtiyacıdır" diye konuştu.  

 

Deviasyon ameliyatları, her mevsim aynı konforda yapılabiliyor

 

Burun gelişiminin erkeklerde 17 yaş, kızlarda 16 yaşa kadar devam ettiğini anlatan Doç.Dr. Seçkin Ulusoy, şunları kaydetti:  

"Burun ameliyatları mecbur kalınmadıkça, erkeklerde 17 yaş, kızlarda 16 yaştan önce yapılmıyor. Ancak, daha küçük çocuklarda, ileri derecede nefes almayı engelleyecek sorunlar varsa, kemikleşme noktalarını korumaya çalışarak hem deviasyon, hem de estetik işlemler yapmak bazen zorunluluk olabiliyor. Bu konudaki kararı, aileyle konuşarak ve yapılacak endoskopik muayeneye göre ilgili KBB uzmanının vermesi en doğru olacaktır. Bir diğer konu da, ülkemizde ve dünyada genellikle Kulak Burun Boğaz (KBB)  uzmanları tarafından yapılan deviasyon ameliyatı, konuya özel ilgi gösteren Plastik cerrahi uzmanlarınca da yapılabiliyor. Bu ameliyatlarda  estetik kısmının sadece Plastik cerrahi, içindeki sorunların da sadece KBB uzmanları tarafından yapılabileceği algısı gerçeği yansıtmıyor.

Yani  her iki branşta, hem içini, hem dışını başarıyla ameliyat edebilir, yeter ki konuda deneyimli ve özel ilgileri olsun. Eğer, beraberinde sinüzit, burun eti, geniz eti gibi bazı problemlerin de düzeltilmesi gerekiyorsa konu özellikle KBB branşının cerrahi sahasına daha çok giriyor. Özetle, deviasyon ameliyatları, her mevsim aynı konforda yapılabilir. Fakat deviasyon ile beraber estetik ameliyatı da olacaksa, 3 hafta ile 6 hafta arası güneşten korunmak gerekir. Bunun içinde, dışarıda şapka takmak yeterlidir. Bu açıdan yazın ameliyat planlayan hastalara, plaj ve güneşlenme planlarını buna göre ayarlamalarını öneriyoruz" şeklinde konuştu.

Önerilen Haberler