Bağışıklığın zayıfladığını gösteren işaretler

Bağışıklığın zayıfladığını gösteren işaretler

Vücudunuzdaki değişimlere bakarak bağışıklık sisteminizin zayıfladığını anlayabilirsiniz. Çünkü bağışıklık sisteminde zayıflık olması durumunda vücudunuz size önemli sinyaller veriyor.

Bugünlerde ağzınızda uçuk çıkıyor, kendinizi yorgun hissediyor ve ağzınızda pamukçuklar mı çıkmaya başladı? Bütün bunlar size bir şey söylüyor: Bağışıklık sisteminiz zayıf!

YORGUNLUK HİSSİ

Efor harcadığınızda yorgunluk hissetmeniz normaldir. Ancak harcadığınız efora göre daha fazla yorgun hissediyorsanız bu durum bağışıklık sisteminizin zayıfladığında işaret edebilir. Sabahları yorgun kalkıyor ve istirahat etseniz de yorgunluk hissi geçmiyorsa doktora görünmeniz gerekiyor demektir.


UÇUKLAR

Ağız çevresinde oluşan uçuklar bağışıklık sisteminizle ilgili önemli bilgiler veriyor olabilir. Uçuk yılda 4 kereden fazla oluşuyorsa bu doktorunuza başvurmanız gerekiyor demektir.

SEBEPSİZ OLUŞAN CİLT YARALARI

Cildinizde nedensiz yere yaralar oluşması veya oluşan yaraların normalden uzun sürede iyileşmesi gibi sorunlar bağışıklık sistemindeki zayıflıklara işaret eder. Ayak mantarları, cilt kızarıklıkları, saç derisinde pullanma ve geç kapanan yaralar, ihmal edilmemesi gereken ve tıbbi destek alınması gereken konulardır.

PAMUKÇUK

Ağız içi ve dil üzerinde oluşan beyaz lezyonlar belirli oranda görülüyorsa normaldir. Ancak yılda 4 defadan fazla görülen aft ve pamukçuk oluşumu, bağışıklık sisteminin verdiği bir zayıflık sinyali olarak düşünülebilir. Bu duruma müdahale edilmezse sindirim sistemine sirayet eden enfeksiyon hayati sorunlara varan rahatsızlıklara neden olabilir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN

Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minareleri içeren besinler tüketilmeli.

Uyku düzenine dikkat edilmeli.

Stres ve kaygıdan uzak durulmalı.

Sindirim sistemini rahatlatan besinler tüketilmeli.

Bol bol su tüketilmeli.

Önerilen Haberler