Bahar Aylarında Bitki Bakımı Nasıl Yapılır?

Bahar Aylarında Bitki Bakımı Nasıl Yapılır?

Evinde bitki yetiştirenlerin bahar mevsiminde özel bakım işlemleri yapması gerekiyor. Böylece bitkiler, baharın enerjisini köklerine kadar hissedecek.

Bahar denince akla ilk olarak yeşil ve capcanlı bitkiler geliyor. Ev bitkilerinin yeşil ve enerjik olması için özel bakım işlemleri yapılması gerekiyor.

BAHAR AYLARINDA EVDE YETİŞTİRİLEBİLECEK BİTKİLER

Bahar aylarında; kurt kulağı, antoryum, tavşan ayağı, eğrelti otu, paşa kılıcı, kaladyum, petunya, çilek, roka, krofon, reyhan ve nane gibi bitkiler yetiştirilebilir.

YAPRAKLI BİTKİLER

Yapraklı bitkiler, güneş ışığını direkt olarak almayan oda sıcaklığına sahip alanlarda muhafaza edilmelidir. Yapraklı bitkileri haftalık olarak sulamaya dikkat etmek ve toprağını taşlardan ayıklamak gerekir.

ÇİÇEKLİ BİTKİLER

Çiçekli bitkileri aşırı sıcak olmamak kaydıyla güneş alan alanlarda muhafaza edebilirsiniz. Çiçekli bitkilere özel besleyici ürünlerle, çiçekli bitki gelişimi desteklenebilir. Kuruyan yaprak ve dokuları temizlenmelidir. Çiçeğinize özle sulama takvimini öğrenip program çerçevesinde sulama yapmak en doğru sulama yöntemi olacaktır.

SEBZE BİTKİLERİ

Bahar mevsiminde sebzeli bitki yetiştirmek için balkonlarınızı kullanabilirsiniz. Bitkinizin drenaj sistemini sağlamalı ve saksının su içinde kalmasını sağlamalısınız. Bitkinin toprağını çubuk yardımı ile karıştırarak havalanmasını sağlayabilirsiniz.

Not: Eğer bitkiniz yerini sevmediyse farklı alanlarda konumlandırarak denemeler yapabilirsiniz. Böylece bitkinizin en verimli gelişeceği alanı bulabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.