Bahar Sorunsalı: Çim Lekesi Nasıl Çıkar?

Bahar Sorunsalı: Çim Lekesi Nasıl Çıkar?

Baharda enerjilerini atmak için yeşilliklere çıkan çocuklar, çim lekeleri ile eve dönünce biraz canınız sıkılabilir. Ama sorun değil, pratik yöntemlerle bu sorundan kolayca kurtulabilirsiniz.

Bahar mevsiminin karşı konulamaz enerjisi, bol bol çim ve toprak lekesi olarak geri döner. Ancak siz çim alanlarda rahatça gezin, sporunuzu yapın. Çünkü çim lekeleri için etkili yöntemleri var.

KABARTMA TOZU VE OKSİJENLİ SU

Kabartma tozu ile oksijenli suyu (hidrojen peroksit) karıştırarak macun kıvamına getirin. Elde ettiğiniz macunu lekenin üzerine sürün. Oksijenli su lekeyi doğal yoldan çözerken kabartma tozu ise sert lekeleri çıkarır. Karışımı lekeye sürdüğünüzde kabarcıklar oluşacak ve sonrasında leke kaybolacak.

Not: Kumaşların farklı özellikleri olduğundan, beklemediğiniz sonuçlarla karşılaşmamak için önce karışımı kumaşın görünmeyen bir kısmında deneyin sonra lekeye uygulayın.

SİRKE

Doğal bir antibakteriyel olan sirke, yağları ve ve zor lekeleri çıkarır. Çim lekelerine karşı da etkilidir. Çimen lekesi olan kısmı 10 dakika boyunca sirke içinde bekletin. Sonra kirli kıyafeti çamaşır makinesinde yıkayın. Sonuçları görünce şaşıracaksınız.

BULAŞIK SABUNU

Yağ ve kir çıkarmada usta olan bulaşık sabunları, çimen lekesi için size yardımcı olacak. Bulaşık sabunun çimen lekesi üzerine sürün. 10 dakika bekleyin. Sonra lekeli kıyafeti çamaşırı makinesinde yıkayın.

Not: Çimen lekesine mümkün olduğu kadar hızlı şekilde müdahale edin. Temizlik sonrası çimen lekesi duruyorsa kıyafeti kurutucuya atmayın. Temizlik işlemini tekrarlayın.

Önerilen Haberler