Bahçenizde tarçın kullanırsanız bitkilere ne olur?

Bahçenizde tarçın kullanırsanız bitkilere ne olur?

Dünyada en çok kullanılan baharatlardan biri olan tarçın, güzel aroması sayesinde popülerdir. Tarçın; yemeklere, tatlılara lezzet vermesinin yanı sıra sağlık ve güzellik açısından da vazgeçilmez bir baharattır.

Tarçın sadece mutfakta değil bahçe işlerinde de şaşırtıcı derecede iyi sonuçlar vermektedir. Bahçenizdeki zararlı böcekler ya da bitki hastalıkları için farklı ilaçlar almak yerine bitki dostu tarçını kullanabilirsiniz.

BÖCEKLERİ UZAK TUTAR

Böcekler ve karıncalar tarçın kokusundan hoşlanmazlar. Tarçın böcekleri ve karıncaları kaçırıp uzak tutar. Bu hayvanlardan kurtulmak istiyorsanız tek yapmanız gereken bulundukları yerlere biraz tarçın serpmek olacak.

MANTARLARI ÖLDÜRÜR

Sağlıklı bitkilerin baş düşmanı mantarlardır. Bitkileriniz de küf veya mantar fark ettiğinizde, mantarın yayılmaması için toz tarçın serpin. Böylelikle bitkileriniz, tarçının içerisindeki mantarların büyümesini engelleyecek antifungal özelliğiyle sağlığını iyileştirmiş olacaksınız.

BİTKİLERDEKİ İYİLEŞTİRİCİ ETKİ

Bitkilerin dallarına fazla budama işlemi yaparken veya yabancı otları ortadan kaldırmaya çalışırken istemeden bitkilere hasar veririz. Hasar görmüş bölgelere toz tarçın takviyesi yaparak bitkiyi iyileştirebilirsiniz.

HASTA BİTKİLERE ÇARE

Meyve veya sebze yetiştirenlerin en büyük korkusu, sağlıklı meyve ve sebzelere bulaşan farklı mantar türlerinden ya da zayıf toprak koşullarından kaynaklanan mantarsı solgunluk hastalığı. Bu hastalığı, toprağa biraz toz tarçın serperek önleyebilirsiniz.

Önerilen Haberler