Balık Yemek İçin 10 Geçerli Sebep Balık Yemek İçin 10 Geçerli Sebep

Balık Yemek İçin 10 Geçerli Sebep

Saçların yıpranmasını önlüyor, cildi canlandırıyor. Zihni açıyor ve daha keskin gözlere sahip olmaya sağlıyor. Balık yemek için daha fazla sebep duymak ister misiniz?

Sağlığınızı korumak için sofralarınızda balığı eksik etmemelisiniz. Her zaman dolabınızda ve sofranızda yer açmanız gerekiyor. Balık, saçınızdan cildinize, bağışıklık sisteminizden diyabete kadar birçok yönden sağlığınızı koruyor.

1.BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KUVVETLENDİRİYOR

Çoklu doymamış yağ asitleri içeren balık, meme, prostat ve kolon kanseri için koruyucu etki gösterir. Omega 3 içeren balık, bakteri, parazit, virüs ve enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

2.SAÇLARI CANLANDIRIYOR

Balığın içeriğinde bulunan mineraller ve vitaminler, saçların hızlı uzamasını ve güçlenmesini sağlamaktadır. Bunun yanında omega 3 yağ asitleri içermesi bakımından saçların yıpranmasını önler, parlak olmasını sağlar.

3.DİYABET RİSKİNİ AZALTIYOR

Balığın içinde doymamış yağ asitleri vardır. Bu özellik, diyabeti olmayan kişilerin insülin direncini azaltır ve diyabet riskini azaltır. Diyabet hastası olan kişilerde ise iltihap oluşumunu azaltıyor.

4.BAĞIRSAK SAĞLIĞI İÇİN

Balıkta bulunan omega 3, kalın bağırsak sağlığı için koruyucu etkiye sahiptir. Yeterli omega 3 alımının, kalın bağırsak kanseri riskini yüzde 59 oranında düşürdüğü ortaya konulmuştur. Omega 3, kalın bağırsak kanserine ek olarak crohn ve ülseratif kolit hastalıkları için de çözüm aracıdır.

5.CİLDİ GENÇLEŞTİRİYOR

Protein yönünden oldukça zengin olan balık, cilde esneklik kazandırarak gençleştirici etki gösterir. Hücresel yapıyı ve kalojen dokusunu güçlendiren balık, kırışıklıkları da azaltmaktadır. Ayrıca UV ışınlarına karşı koruma sağlayarak cilt sağlığını korumaktadır.

6.UNUTKANLIĞI ÖNLÜYOR

Beyin hücreleri arasındaki etkileşimini artıran omega 3 ve DHA balıkta bulunmaktadır. Balık tüketerek bunama, unutkanlık ve bazı nörolojik hastalıkların önüne geçmek mümkündür. Balığın bu özelliği, çocuklarda dikkat eksikliğini gidermede ve akademik hayatlarında daha başarılı olmalarına destek sağlamaktadır.

7.DEPRESYONDAN KORUYOR

Vücutta bulunan serotonin, noradrenalin ve dopamin gibiunsurlar arasında denge olmalıdır. Bu denge olmazsa birey stres ve depresyon sorunları yaşayabilir. Balık tüketimi ile bu sorunları en aza indirmek mümkündür. Depresyondan korunmak için haftada 2-3 gün balık tüketimi önem taşımaktadır.

8.GÖZ SAĞLIĞINI KORUYOR

Araştırmalar omega-3 tüketiminingöz hastalıkları oluşumu riskini düşürdüğünü ortaya koymuştur. Balık tüketimi ile omega 3 alınarak görüş bulanıklığı ve retina bozulması gibi sorunların önüne geçilmektedir.

9.AKCİĞERLERİ GÜÇLENDİRİYOR

Balık tüketiminin çocuklarda astımı önlemede yardımcı olduğu düşünülmektedir. Balık tüketimini yeterli seviyede yapan bireylerin yapmayan bireylere göre akciğerlerinin daha sağlıklı olduğu ortaya konulmuştur.

10.KALP VE DAMAR SAĞLIĞINI KORUYOR

Yapılan araştırmalar her 20 gram balık tüketiminin kalp hastalıkları yaşama riskini yüzde 7 oranında düşürdüğünü ortaya koymuştur. Eikosapantoenoik (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) içeren balık,LDL (kötü kolesterol) düşmesini sağlar. Buna bağlı olarak da kan pıhtılaşmasının ve felç riskinin önüne geçer.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler