Ballıca Mağarası UNESCO Dünya Miras Geçici Listesine Girdi

Ballıca Mağarası UNESCO Dünya Miras Geçici Listesine Girdi

Dünyanın en büyük ve görkemli mağaralarından biri olan Ballıca Mağarası, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesine girdi.

Tokat'ın Pazar ilçesinde bulunan sarkıt ve dikitlerden oluşan görkemli mağara, Dünya Miras Geçici Listesine girerek adını dünyaya duyurdu.

AMAÇ, KESİN LİSTEYE GİRMEK

1,5 yıl önce Doğa Koruma veMilli Parklar Müdürlüğü ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce başlatılan "Dünya Miras Listesi Yolunda Ballıca Mağarası Projesi" Dünya Miras Geçici Listesine girerek, bu yıl listeye giren ilk miras alanı oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar yetkililerinin yaptığı açıklamada, geçici listeye girmenin mutluluk verdiğini ancak asıl amacın kalıcı listeye dahil olmak olduğu ifade edildi.

KEŞFEDİLMEYİ BEKLİYOR

Ballıca mağarası sarkıt ve dikitlerin oluşturduğu olağanüstü manzaraları ile ziyaretçilerini etkilerken henüz ziyarete açılmamış gizli bölümleri ile keşfedilmeyi bekliyor.

Yurt içinden çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayan mağara, yurt dışından da birçok ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

GÖRKEMLİ OLUŞUMLAR

Ballıca mağarasında ender rastlanan soğan sarkıtlar, ve çok sayıda doğal oluşumla ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Merdivenlerle çıkılan mağara kapısından girdikten sonra dar bir yoldan muazzam manzaraların olduğu salonlara giden yol, ziyaretçiler için adeta yenibir dünyanın keşfini yaşatıyor. Mağarada bulunan salonlar:

Havuzlu salon

Büyük damlataşlar salonu

Çamurlu salon

Fosil salonu

Yarasalı salon

Çöküntü salon

Sütunlar salon

Mantarlı salon

Yeni salon

ŞİFA KAYNAĞI MAĞARA

Ballıca mağarası görsel manzaraları ile etkileyici olduğu kadar KOAH ve astım hastaları için şifa kaynağı oluyor. 1.085 metre rakımda yer alan mağara, 18 derece ve yüzde 54 nem oranına sahiptir.Sabah saatlerinde gelerek 3-4 saat mağara havasını teneffüs edenKOAH ve astım hastaları rahatlayarak şifa buluyor. Horlama ve uyku apnesi gibi rahatsızlığı olan kişiler de Ballıca mağarasında şifa buluyorlar.

BALLICA MAĞARASI'NA NASIL GİDİLİR?

Ballıca Mağarası, karayolu ve havayolu ile kolay şekilde ulaşım imkanına sahiptir. Tokat havaalanına 19 km uzaklıkta olan mağara, şehir merkezine 38 km uzaklıktadır. Ballıca mağarasına gelmek isteyenler hava yolu ve kara yolu ile kolayca bu noktaya ulaşabilirler.

Önerilen Haberler