Baş Ağrısı Nasıl Önlenir?

Baş Ağrısı Nasıl Önlenir?

Zamansız geliyor ve hayatınızı alt üst ediyor. Uzun süre devam ettiği zaman dayanılmaz hale geliyor. Evet, baş ağrısından bahsediyoruz. Ancak basit yöntemlerle bu sorundan büyük oranda kurtulabilirsiniz.

Yeterli su tüketimi, kaliteli uyku ve sağlıklı beslenme gibi hususlara dikkat edilerek hayatınızı çekilmez hale getiren baş ağrısından kurtulabilirsiniz.

KALİTELİ UYKU

Düzensiz ve az uyku baş ağrısına yol açan nedenlerdendir. Baş ağrısından kurtulmak için rahat ve kaliteli bir uykuya ihtiyacınız var.

ILIK DUŞ

Gün içinde gerilen kasların rahatlamasını sağlayacak ılık bir duş, baş ağrısından kurtulmanızı için etkili bir yöntemdir.

POZİTİF OLUN

Stres ve sorunlarla dolu bir hayat baş ağrısı için en büyük sebeptir Hayata karşı pozitif olarak, yoga, meditasyon ve keyif verici egzersizler yaparak baş ağrısını hayatınızdan çıkarabilirsiniz.

OFİS ÇALIŞANLARI DİKKAT

Duruş pozisyonunuz baş ağrısı ile doğrudan ilgilidir. Kasların gerginliği azaltmak için gün boyu oturduğunuz koltuğa ve oturuş pozisyonuna dikkat etmelisiniz. Vücudunuz rahat olmadığında baş ağrısının kaçınılmaz olduğunu unutmayın.

BESLENME ALIŞKANLIKLARI

Uykudan 2 saat önce kahveyi ve çayı kesmelisiniz. Gün içinde de kafein alımını en aza indirmelisiniz. Böylece stresten uzaklaşacak ve daha rahat bir uyku çekileceksiniz. Ayrıca zararlı alışkanlıklardan da uzak durmalısınız.

KÜÇÜK BİR MOLA

Aşırı stres ve yorgunluk baş ağrısının en büyük tetikleyicilerindendir. Bu yüzden yorulduğunuzu hissettiğiniz zaman küçük mola vererek vücudunuzu stres altından kurtarmalısınız. Böylece beyne ve organlara oksijen gidecek ve rahatlayacaksınız.

STRESTEN UZAKLAŞIN

Anksiyete ve yaşam kalitesini düşüren stres unsurları baş ağrısını artıran en büyük faktörlerdendir. Yoğun stres altında olduğunuz anlarda ortamdan belirli bir süreliğine uzaklaşarak baş ağrısı için etkili bir tedbir almış olursunuz.

YAŞAMINIZA HAREKET KATIN

Baş ağrısından kurtulmak istiyorsanız hayatınızda spora yer vermelisiniz. Egzersiz ile salgılanan mutluluk hormonu sayesinde hem mutlu olacaksınız hem de baş ağrısından kurtulacaksınız.

Önerilen Haberler