Batıdan Doğuya Karadeniz Tatil Rotası

Batıdan Doğuya Karadeniz Tatil Rotası

Karadeniz turu yapmaya karar verdiyseniz ilk iş olarak rotanızı belirlemelisiniz. Batıdan doğuya doğru mutlaka uğramanız gereken yerleri sizler için belirledik.

Abant Gölünden başlayan rotanız, Karadeniz'in doğal ve kültürel önemli noktalarına dokunuşlar yaparak Ayder Yaylası'na kadar uzanıyor.

1. ABANT GÖLÜ

Karadeniz turuna Abant Gölü ile başlamak tüm geziniz boyunca huzurlu olmanızı sağlayacak. Eşsiz bir manzara sunan Abant, profesyonel fotoğrafçılar gibi çekimler yapmanızı sağlayacak.

2. SAFRANBOLU

Karadeniz rotaları size doğal ve kültürel zenginlikler sunuyor. Safranbolu ile hem kültürel hem de doğal güzellikleri ile size konsept bir seçenek sunuyor.

3.AMASRA

Karadeniz'in incisi "Amasra" rotanızın 3. durağı olacak. Özel lezzetler, Karadeniz manzarası ve eşsiz mimari doku, unutulmaz anılar oluşturmanızı sağlayacak.

4.ILGAZ DAĞI MİLLİ PARKI

Kayak sporu merakınız varsa takvim zamanlamanızı planlayıp rotanıza Ilgaz Dağı Milli Parkını ekleyebilirsiniz. Doğal ve kültürel konseptli Karadeniz turuna sportif bir rota eklemek, turunuzu unutulmaz yapacaktır.

5. SİNOP

Yüzyıllık ağaçların altında çay içme keyfini yaşayabileceğiniz Sinop, balık lokantaları ile turunuzu lezzetlendirecek. Sinop'a gitmişken Sinop Cezaevini görmemek olmaz. Müze haline getirilen müzeyi gezerken Karadeniz turunuzun eksik kalan yönünü tamamlamış olacaksınız.

6. ALACAHÖYÜK

Karadeniz turu denince aklınıza sadece yeşil ve mavi gelmesin. 4 farklı kültüre ev sahipliği yapan Alacahöyük, rotanızda mutlaka olmalı. Çorum'un Alaca ilçesinde bulunan tarihi merkez, Karadeniz turunuzun en özel rotalarından biri olacak. Alacahöyük ile Hattuşaş'ı birleştirerek tek rota haline getirmeniz Karadeniz turunuza küçük bir medeniyetler tarihi arası vermenizi sağlayacak.

7. SAMSUN

Yakın tarihimize ışık tutan Samsun'da tarihi mekanların yanında doğal alanları da gezebilirsiniz. Modern şehir ve kusursuz doğanın buluştuğu Samsun Karadeniz turunda farklı bir dokunuş olacak.

8.AMASYA

Şehzadeler şehri Amasya'yı kartpostallardan tanıyorsunuz. Artık onunla gerçek hayatta tanışma zamanı geldi. kaya mezarlar ve şehri ikiye bölen Yeşilırmak elinizi fotoğrafın deklanşörüne ayırmamanıza neden olacak.,

9. ORDU-BOZTEPE

Karadeni'e kuş bakışı bakmak ister misiniz? Boztepe'den çayınızı yudumlayarak Karadeniz'e bakabilirsiniz. Sanal dünyadan gördüğünüz manzaraları unutacaksınız, Karadeniz'e bakışınız değişecek.

10. KÜMBET YAYLASI

Ordu'dan sonra Giresun'a düşen yolunuzda Kümbet Yaylası molası verebilirsiniz. Yeşilin her tonunu göreceğiniz yaylada, çeşit çeşit çiçekler ve doğal manzaralar sizi büyüleyecek.

11. SÜMELA MANASTIRI

Dünyada eşi benzeri olmayan mimari yapıya sahip olan Sümela Manastırı, Karadeniz turunda en akılda kalıcı rota olacak. Dini öğelerle dolu ortamda Manastırın mimarisi sizi derinden etkileyecek.

12. TRABZON - UZUNGÖL

Sıra geldi Karadeniz'in göz bebeğine. Kartpostalların olmazsa olmazı olan Uzungöl, doğanın kucağına yolculuk yapmanızı sağlıyor. Hiç ayrılmak istemeyeceğiniz Uzungöl'den bir sonraki rotanız Ayder Yaylası olacak.

13. RİZE - AYDER YAYLASI

1300'lü yıllara kadar dayanan bir geçmişi olan Ayder, Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alıyor. Ayder'e giderken yoğun sis ve yağış sizi karşılayacak. Ama bu durum sizi rahatsız etmeyecek, bulutların üzerinde geziniyor hissi uyandıracak.

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.