Bebek Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Bebek Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Her gün bebek bakımı hakkında yeni şeyler öğrenirken, bazen de eskilere bağlı kalırız. Böyle bir zamanda bebek bakımı hakkında rehberler özellikle yeni anne-baba adayları için önemlidir.

Bebek bakımı oldukça hassastır ve bu dönemde geleneksel yöntemlerle modern yöntemler çatışabilir. Hatta uzun süre doğru bilinen yanlışları hala sürdürüyor olabiliriz. İşte, bebek bakımında doğru bilinen yanlışlar…

SARI GİYDİRİRSEN SARILIK OLMAZ

Henüz bebeğin sarılığının nedeninin bilinmediği dönemlerde sıklıkla söylenen "sarı giydirirsen sarılık olmaz" söylemi bir batıl inançtır. Çünkü fizyolojik olarak bebeğin alyuvarları ile ilgili olan bu durum, sarı bir örtü ile düzeltilemez. Hatta sarı örtü, bebeğin yüzünün daha sarı görünmesine sebep olur.

BEBEK GECE MAMA YERSE RAHAT UYURUZ

Bebeğe gece mama vererek uyku uyumak pratik bir fikir olarak görülebilir. Ancak bu durum bebeğin anne sütünden yararlanmasını en aza indirgeyerek, daha kolay emdiği için biberonu tercih etmesine sebep olur. Ayrıca mama anne sütünden daha katı olduğu için bebekte kabızlık görülebilir.

KIRKLI BEBEK DIŞARI ÇIKARILMAZ

Bu rivayet, aralarından en yaygın olanıdır. Kırkı dolmadan bir bebeğin dışarı çıkmasının doğru olmadığı rivayeti yanlış bir inanıştır. Gelenekten kaynaklanan ve bilimsel bir açıklaması olmayan bu kural için söylenebilecek şey, annenin toparlanma süresi, hava koşulları ve mikroplu ortam adına ilk kırk gün için dikkat edilmesi gerektiğidir.

KIRKI ÇIKMADAN BEBEĞİN TIRNAKLARI KESİLMEZ

Bu rivayet yanlıştır. Bebeğin tırnağı, tırnak yuvasından dışarı çıktıysa yani uzadıysa kesilebilir. Hatta yeni doğan bebeklerin bazılarında tırnaklar uzamıştır ve o vakit tırnaklar kesilir.

YENİ DOĞAN BEBEKLERİN TUZLANMASI

Özellikle Anadolu'da yaygın olan ve geleneksel bir şekilde bebeğin vücudunu tuzla ovma yöntemi oldukça tehlikeli olabilir. Anne ve anneannelerinin geleneklerini devam ettirmek isteyen yeni anneler, bu uygulamadan mutlaka uzak durmalılardır.

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.