Bebek ve çocuk odalarında dikkat edilmesi gerekenler

Bebek ve çocuk odalarında dikkat edilmesi gerekenler

Bebek ve çocuk odası hazırlarken bazı püf noktalar vardır. Bu noktalara dikkat ettiğinizde hem sizin için hem de çocuğunuz için daha sağlıklı ve yaşanabilir ortamlar oluşur.

Yaşam alanları her birimiz için çok önemli. Çocuklar uykularını, sohbetlerini, oyunlarını ve hayata dair ilk anılarının hepsini bu odalarında yaşarlar. Kendi konforumuz yanında çocuklarımızın ve bebeklerimizin rahatı da bizler için çok önemli. Onları rahat ettirmek için odalarının yapım aşamasında ve sonrasında bazı dikkat edebileceğiniz detaylar var.

PASTEL RENKLER KULLANIN

Renklerin psikoloji üzerindeki etkisi yadsınamaz. Fazla canlı renkler büyük küçük herkesin uyku düzenini olumsuz yönde etkiler. Soft renkleri tercih ederek odaya daha ferah bir hava katabilirsiniz. Böylelikle çocuğunuzun daha sorunsuz bir uyku düzenine sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

ÇOK AMAÇLI MOBİLYALAR KULLANIN

Kullanım şekli bir mobilyanın her şeyidir. Bazen bir merdiven, bazen kenarından yükselen bir masa o mobilyayı hem sizin hem de çocuğunuz için çok daha kullanışlı hale getirir. Seçim yaparken çok daha fonksiyonel mobilyalara yönelin.

EĞLENCEYİ İHMAL ETMEYİN

Çocuklarınızı hem odasına alıştırmak hem de sizle bağlarını kopartmak istemiyorsanız minik eğlence alanları oluşturun. Belki bir oyun köşesi belki de bir salıncak işinizi oldukça görecektir.

DOĞADAN İLHAM ALIN

Doğada hali hazırda var olan renkler hem uykuyu getirir hem de rahatlamayı sağlar. Ağaçların eşsiz yeşilliği, denizin huzur veren mavisi ya da tatlı bir mercan rengi. Doğayı odaya taşımaktan çekinmeyin.

METAL DETAYLARDAN KAÇININ

Metal objelerin uykuyu ve dikkati dağıttığı herkesçe bilinen bir gerçek. Daha farklı materyalleri tercih edin. Tahta, kauçuk seçenekleriniz arasında olsun.

RAFLARI SABİTLEYİN

Güvenlik her şeyden önemli bu yüzden kullandığınız rafları farklı yollarla yerine sabitleyin. Böylelikle olası bir deprem ya da sallantıda düşme tehlikesiyle karşılaşmazsınız.

BİR TEMA BELİRLEYİN

Tema belirleme kısmı biraz da oyun kısmıyla bağdaşır. Çocuğunuzun içinde eğlenebileceği ve vakit geçirebileceği aynı zaman da oyunlarını oynayıp kendini ait hissedebileceği bir ortam her zaman daha kullanışlıdır.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler