Bebeklerde Ek Gıdaya Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerde Ek Gıdaya Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebekler 6. aydan itibaren ek gıdaya başlayabilirler. Bebeğin yutma becerilerinin gelişimi ve artan besin ihtiyaçları için bu dönem, uygun zaman dilimidir.

Anne sütü 6. aya kadar bebeğe tek başına yeterlidir. Ancak 6. ayın sonundan itibaren bebeklerde ek gıdaya başlanabilir. Bu dönemde anne sütünün bebek için tamamlayıcı besin olduğu da unutulmamalıdır.

EK GIDAYA BAŞLARKEN

Doğal besinler: Ek besinler seçilirken taze, doğal, katkısız ve hazmı kolay olan besinler tercih edilmelidir.

İdeal besinler: Bu dönemde muz, havuç, elma, şeftali, patates, kabak, havuç gibi sebzeler ve muhallebi, sebze püresi ve yoğurt gibi besinler verilebilir.

Hijyene dikkat: Besinleri hazırlarken mutlaka kişisel hijyen kurallarına ve besinlerin hijyenik olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Mevsimsel besinler: Ek besinleri seçerken seçtiğiniz gıdaların mevsimsel ve doğal gıda olmasına olmasına özen gösterin.

Kademe kademe: Ek gıdaya başlarken tek seferde çok sayıda gıda değil az miktarda yavaş yavaş ek gıdaya geçilmelidir. Ek gıdaların tümü aynı hafta içinde değil, 3 gün ya da 1 hafta aralıklarla verilmelidir.

Kaynatılmış su: Ek besinleri hazırlamada kullandığınız suyun kaynatılmış su olmasına dikkat edin.

Çorba hazırlarken: Ek gıda döneminde çorba hazırlarken mikser yerine cam rende ve delikli süzgeçler kullanın.

Bebek davranışları: Bebeğinize ek gıda verdiğinizde özellikle pütürlü gıdaları geri itebilir. Bunu besini beğenmedi şeklinde yorumlamak yanlıştır. Bebeğin çiğneme fonksiyonları tam gelişmediği için bu durum normal karşılamalısınız.

Gözlemleyin: Bebeğinize takviye besin verirken vücudundaki değişimleri gözlemleyin. Alerjik bir reaksiyon ya da ishal ve kabızlık gibi sorunlarla karşılaşırsanız doktorunuza başvurun.

Bunları yapmayın: Reçele, bala ya da şekere batırılmış yalancı meme ya da baharatlı besinleri kullanmayın. Katkı maddeli besinleri, dondurulmuş gıdaları ve konserveleri tercih etmeyin.

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.