Bebekleri Her Gün Yıkarsanız Ne Olur?

Bebekleri Her Gün Yıkarsanız Ne Olur?

Bebeklerinizin temizliğine önem verdiğinizi biliyoruz. Ancak bu durumu abartıp her gün bebeğinize banyo yaptırmak doğru değil.

Bebeklerinizi her gün yıkarsanız, onların hassas ciltleri bundan zarar görebilir. Bebeğinizi yıkarken ay ve yaş dönemlerine dikkat etmelisiniz.

HER GÜN YIKANMAMALI

Uzmanlar, özellikle ilk ayda bebeklere banyo yaptırılmamasını söylüyor. Bebekler ilk ay dışkılama ve kusma dışında fazla kirlenmezler. Bu dönemde bebeğinize banyo yaptırmak cildin doğal neminin kaybolmasına neden olabilir. Bebeklerin rutin bez temizliği yapılarak haftada 2-3 defa banyo yapması yeterlidir.

BANYOYU EĞLENCELİ HALE GETİRİN

Bazı bebekler sudan hoşlanmayabilir. Bunun için bebeğe yumuşak şekilde davranılmalı ve banyoya karşı olumsuz bir algı oluşmasının önüne geçilmelidir. Suyun sıcaklığını belirlerken de buna dikkat edilmeli. Banyoda ona karşı yumuşak davranmalı, duş suyu ideal sıcaklıkta olmalı ve yumuşak bebek lifleri kullanmalısınız.

OYUNCAKLARA YER VERİN

Bebekler 6. aya ulaştıktan sonra banyoda oyuncaklarla oynayarak banyo yaptırabilirsiniz. Bebeğinizin sevdiği oyuncakları banyoda bulundurarak bebeğinizin banyoyu bir zorunluluk değil oyun olarak görmesini sağlayabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.