Berat Kandili

Berat Kandili'nin Anlamı ve Önemi

Mağfiret, merhamet ve af olarak kabul edilen mübarek Berat gecesi, Cenab-ı Hakk'ın inayeti ve lütfuyla 19 Nisan Cuma günü idrak edilecek.

Günahlardan bağışlanmayı dileme ve Allah katında temize çıkmayı ifade eden Berat Kandili, müslümanlar tarafından manevi dünyaya yönelerek ve ibadetler edilerek idrak ediliyor.

BERAT KANDİLİ NE ANLAMA GELİR?

Berat, kelime anlamı olarak suçlu olmamak, aklanmak, suçsuz ve temiz olmak manalarına gelir. Müminler bu gecede, günahlardan arınarak temize çıktığı için kelime anlamına uygun olarak "Berat gecesi" ifadesi kullanılmıştır.

Berat gecesi, Kuran-ı Kerim'in Levh-i Mahfuz'dan dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Kadir gecesinde Peygamberimize ilk kez indirilmeye başlanan Kuran-ı Kerim (tenzil) Berat gecesinde toptan indirilmiş (inzal) ve tamamlanmıştır.

BERAT GECESİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Berat gecesini ibadetler ve dualarla geçirmenin çok feyzi vardır. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (SAV), şöyle buyurdu: "Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah-u Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: 'Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim' buyurur." (İbn Mâce)

BERAT GECESİNDE YAPILACAK İBADETLER

Oruç tutmak: peygamber efendimiz, Berat gecesinin gecesini ibadetle gündüzünü de oruçla geçirmeyi buyurmuştur.

Kuran-ı Kerim okuma: Berat gecesinde müminler Kuran-ı Kerim okuyarak bu gecenin faziletinden feyz alabilirler.

Nafile ve kaza namazı kılmak: Müslümanlar Berat Kandili'nde kazaya kalan namazlarını, kaza namazları yoksa nafile namazlarını kılabilirler.

Tevbe istiğfar etmek: Bu mübarek gecede müminler günahlarından tövbe ve istiğfar ederek Allah'tan bağışlanma isteyebilirler.

Salavat getirmek: Müslümanlar bu gecede Peygamber efendimize salatü selam gönderebilirler. Salavat: "Allahumme Salli Ala Seyyidina Muhammedin Ve Ala Ali Muhammed"

Hamd ve şükür etmek: Berat gecesinde Allah'a çokça hamd ve şükür edilmelidir.

Önerilen Haberler