Besinleri Doğru Pişirmenin Püf Noktaları

Besinleri Doğru Pişirmenin Püf Noktaları

Sağlıklı beslenmek için diyetler yapıyorsunuz, gıdaları hassas şekilde seçiyorsunuz, özel şekilde muhafaza ediyorsunuz. Peki besinleri doğru pişiriyor musunuz?

Besinleri doğru şekilde pişirmek için birtakım hususlara dikkat etmelisiniz. Pişirme öncesi, sırası ve sonrasında yapabileceğiniz hatalar, sağlığınıza ve yemeğin lezzetine zarar vermenize yol açabilir.

ETİ KOLAY SİNDİRMEK İÇİN HAŞLAYIN

Etin besin değerlerini kaybetmedenve tadını muhafaza ederek pişirmek için haşlama yöntemini tercih edin. Çok yüksek ısıda pişirmeyin. Etin sertleşmesine neden olabilir.

SEBZELERİ FAZLA PİŞİRMEYİN

Sebzeleri doğradıktan sonra bekletmeden pişmeye alın ve fazla pişirmeyin. Sebzelerin besleyici yönünden maksimum oranda faydalanmak için az suda pişirmek ya da çiğ tüketmek gereklidir. Sebzeyi pişirmek için en doğru yöntem buharda pişirmektir.

ACELENİZ VARSA SOTELEYİN

Etleri hızlı şekilde pişirmek istiyorsanız soteleyin. Eti küçük parçalara ayırarak pişirmek, pişirme süresini kısaltacaktır. Izgara yapıyorsanız dumanın ete sinmesini engelleyin. Etin ızgara kömüründen 15 cm uzakta olmasını sağlayın. Kömür tercihi yerine döküm tava tercih etmek daha sağlıklı olacaktır. Çünkü kömür kanserojendir. Izgara yaparken etin iki tarafını da pişirmeyi ihmal etmeyin.

KURU BAKLAGİLLERİN PİŞİRİLMESİ

Kuru baklagillerin gaz yapmasını engellemek için ıslatma suyunu döküp temiz suyla pişirin. Bu, gaz şikayetlerini en aza indirecektir. Tüketirken biraz kimyon eklemek de aynı etkiyi elde etmenizi sağlayacaktır. Pişmiş baklagiller buzdolabında 3 gün boyunca muhafaza edilebilir.

YUMURTALAR

Yumurtanın haşlama süresi 10 dakikadır. Yumurta haşlanırken su kaynamaya başlayınca ateşi kısılmalıdır. Yumurta tampişmiş şekilde tüketilmelidir. Böylece içindeki avidin proteininden ve vitaminlerden faydalanmak mümkündür.

KESME TAHTALARINI AYIRIN

Et, grubu, ekmek grubu ve sebze meyve grubu için ayrı kesme tahtaları kullanın. Bu işinizi kolaylaştırmakla kalmayacak mikroorganizmalardan da kurtulmanızı sağlayacak bir yöntemdir.

GIDALARI NASIL SAKLIYORSUNUZ?

Meyve sebzeler dahil hiçbir besini ağzı açık şekilde muhafaza etmemeye özen gösterin.

Buzdolabının ısı derecesi +4 / +2 arasında olsun.

Buzdolabını çok doldurmayın. Dolap içinde hava sirkülasyonu olacak şekilde düzenleme yapın.

Bir besini dondurucuda 6 aydan fazla bekletmeyin. Bu süre kırmızı et için 2 ay, deniz ürünleri için 20 gündür.

Önerilen Haberler