Beslenme Alışkanlıklarınız Psikolojinizi Nasıl Etkiliyor? Beslenme Alışkanlıklarınız Psikolojinizi Nasıl Etkiliyor?

Beslenme Alışkanlıklarınız Psikolojinizi Nasıl Etkiliyor?

Davranışlarınızı ve psikolojinizi etkileyen en büyük etmenlerden biri olan hormonlar ve enzimler, beslenme şeklinize göre değişiklikler göstermektedir.

ÇİKOLATA

Çikolata insan psikolojisini doğrudan olumlu şekilde etkilemektedir. Çikolata tüketildiği zaman beyin yüzde 25, bağırsaklar da yüzde 75 kapasiteyle serotonin hormonu salgılamaya başlar. Çikolata içinde bulunan feniletilamin, tiramin, teobromin ve kafein, serotonin hormonunun salgılanmaya başlamasını sağlar.

OMEGA-3

Avokado, ceviz, chia tohumu, sardalya, alabalık, hamsi ve somon gibi besinlerde bulunan omega-3'ün psikolojiyi etkileyen özelliği vardır. Dokosaheksaenoik asit ve eikosapentaeonik içeren omega-3, şizofreni, bipolar bozukluk ve depresyon tedavilerinde etkilidir.

PROTEİN

Protein bakımından zengin besinler tüketmek, uyanık halde olmayı ve yüksek enerjili olmayı sağlar. Vücudumuza yeterli oranda protein almazsak istenmeyen durumlara davetiye çıkarmış oluruz. Uykusuzluk ve konsantrasyon kaybı bu olumsuzluklardan bazılarıdır. Süt, yumurta, kırmızı et, peynir, baklagiller ve badem gibi besinler de yüksek oranda protein vardır.

KARBONHİDRAT

Kan akışını hızlandıran karbonhidratlar, sakin ve dingin bir yapıda olmamızı sağlar. Düşük karbonhidratlı diyetler yapan insanlar agresif ve depresif davranışlar göstermektedir. Karbonhidrat eksikliği durumunda yorgunluk, unutkanlık ve halsizlik gibi sorunlar da ortaya çıkmaktadır.

FOLİK ASİT

Folik asitin düşüklüğü, depresif ruh haline neden olmaktadır. Serotonin ve folik asit arasında doğru orantı vardır. Koşkonmaz, brokoli, karnabahar ve pancar gibi besinleri tüketerek folik asit alabilirsiniz.

KAFEİN

Dinç ve enerjik olmak, kafein tüketen insanların ortak özelliğidir. Dikkat artırıcı, reaktif ve uyarıcı etkileri olan kafein, beyinde bulunan adenozin reseptörlerine etki eder ve anksiyeteyi hafifletir.

DEMİR

Uykusuzluk, halsizlik, aşırı uyuma isteği ve depresyon demir eksikliğinin belirtileri arasındadır. Demir yönünden zengin besinleri tüketerek bu olumsuz durumlardan kendinizi koruyabilirsiniz.

TRİPTOFAN

Serotonin ve folik asit arasında olan doğrusal orantı triptofan ve serotonin arasında da vardır. Triptofan içerikli besinleri tüketerek serotonin hormonu salgılamayı sağlayabilirsiniz. Balık, peynir, fındık, kahverengi pirinç ve süt önemli triptofan kaynaklarıdır.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler