Beslenme rutininize eklemeniz gereken bir besin: Avokado

Beslenme rutininize eklemeniz gereken bir besin: Avokado

Son yılların çokça tercih edilen, özellikle sağlıklı beslenme ile ilgilenenlerin severek tükettiği, enerji değeri oldukça yüksek olan avokadoyu yakından tanıyalım.

İçerisinde bulundurduğu A, E ve B vitaminleri ve kansere karşı yüksek koruması ile son zamanlarda gözleri üzerinde toplayan meyve avokado, birçok avrupa ülkesinde yıllardır oldukça rağbet gören bir yiyecekti. Şimdilerde artık Türkiye'de de kolaylıkla bulunabilen bu tropikal meyveyi inceledik.

AVOKADO NEDİR?

Zengin mineralli kremalı bir tada sahip, son derece düşük kolesterollü, doymuş iyi yağa sahip bir meyvedir. Daha çok Meksika, Guam ve Orta Amerika'da yetişen avokadonun pek çok çeşidi bulunuyor.

AVOKADONUN FAYDALARI NELERDİR?

İçerisinde ki bolca bulunan vitaminler ile kalp ve damar sağlığına, yüksek potasyum ile hipertansiyonla mücadele etmesi ile, sindirim kolaylaştırmasıyla, cildi yenilemesiyle ve gözlere sağladığı fayda ile besin listenize girmeli.

MASKE OLARAK AVOKADO

Doğal maskeler son yılların sevilen trendi. Avokadoyu başka hiçbir şeyle karıştırmayıp ezip, direkt yüzünüze uygulamayı deneyin. Düzenli kullanımda aradaki farkı siz de fark gözlerinizle göreceksiniz.

NASIL TÜKETEBİLİRİZ?

Olgunlaşmış bir avokadoyu ikiye ayırın. Daha sonra kabuğunun içinde iyice ezin. Püre kıvamına geldikten sonra içine biraz limon az da sarımsak ekleyin. Ekmeğinize sürüp yemeyi deneyin. Beğeneceğinize eminiz. Afiyet olsun.

Önerilen Haberler