Beyaz Eşyalarda Oluşan Kokular Nasıl Giderilir?

Beyaz Eşyalarda Oluşan Kokular Nasıl Giderilir?

Beyaz eşyalarınızda zaman içinde kullanıma bağlı olarak kötü koku oluşabilir.Beyaz eşyalarda oluşan kokuları gidererek cihazlarınızın ömrünü uzatabilir; mutfağınızı daha hijyenik hale getirebilirsiniz.

Bunun için beyaz eşyalarda kötü kokuları gideren yöntemleri uygulayabilirsiniz.

BUZDOLABINDA OLUŞAN KÖTÜ KOKULAR

Buzdolaplarını uzun ömürlü ve sağlıklı şekilde kullanabilmek için periyodik olarak bakımlarını yaptırmanız gerekiyor. Ama buna rağmen buzdolabına kötü koku oluşumu meydana gelebilir. Bu durumda birtakım yöntemler kullanarak istenmeyen kokulardan kurtulabilirsiniz.

Buzdolabını boşaltın: Buzdolabında kötü koku varsa öncelikle buzdolabını boşaltmalısınız. Bozulan gıdaları çöpe atın. Ağzı açık olan gıdaları ambalajlayın.

Temizlediğiniz buzdolabınıza ağzı açık şekilde Türk kahvesi, karbonat ya da elma sirkesi koyabilirsiniz. Bunu yaparak kötü kokuların çekilmesini sağlarsınız.

Buzdolabının için deterjanlı suyla temizleyin. Kimyasal ürün kullanmak istemiyorsanız karbonatlı ılık suyla buzdolabını silebilirsiniz.

FIRINDA OLUŞAN KÖTÜ KOKULAR

Mutfakta etrafa kötü koku yayan noktalardan biri de fırınlardır. Fırında devamlı yemek pişirildiğinden ve içinde kalan kalıntılardan dolayı yoğun şekilde kötü koku oluşur.

Fırın temizliğinde kimyasal temizleyiciler kullanmayın.

Fırındaki yağ ve yemek lekelerini temizlemek için, içi karbonatlı su olan bir kabı fırının içine koyun, fırını çalıştırın. Su buharlaşıp fırındaki yağları eritecektir. Fırının soğumasını bekledikten sonra karbonatlı su ile fırını içini silin.

Fırını yeni aldıysanız, ilk kullanımdan önce karbonatlı su ile fırını silin. Fırın kuruduktan sonra boş olacak şekilde bir defa çalıştırın.

ÇAMAŞIR MAKİNESİNDE OLUŞAN KÖTÜ KOKULAR

Deterjan gözü kalıntıları, lastik kirlenmesi ve filtreden kaynaklı nedenlerle çamaşır makinesinde kötü koku oluşabilir. Bu kokuları gidermek için:

Her yıkamadan sonra çamaşır makinesinin lastiğini kuru bezle silin.

Çamaşır makinesinin filtresini yılda 2-3 defa temizleyin.

Çamaşır makinesinin deterjan bölümünü çıkarıp temizleyin. Bu kısımda kalıntı kalmamasına özen gösterin.

BULAŞIK MAKİNESİNDE OLUŞAN KÖTÜ KOKULAR

Kirli bulaşıkların, bulaşık makinesinde uzun süre beklemesi kötü koku oluşumunun en büyük nedenlerindendir. Çeşitli nedenlerle bulaşık makinesinde koku oluşumu gerçekleştiğinde yapmanız gerekenler:

Bulaşık makinesinde kirli bulaşık bekletmemek önemli ölçüde kötü kokuları azaltır.

Bulaşık makinesinin tabanında bulunan pervaneyi ve filtreyi çıkarın. Birleşim noktasında biriken kalıntılarını temizleyin. Bu işlemi yılda 3 defa yapmanız bu kısımdan gelen kötü kokuların önüne geçer.

Bulaşık makinenizi yılda 3 defa, temizleyici kimyasallar kullanarak içi boş olacak şekilde çalıştırmalısınız.

Önerilen Haberler