Bilim İnsanları "Sütyen Kullanımını Azaltın" Diyor!

Bilim İnsanları "Sütyen Kullanımını Azaltın" Diyor!

Florida'lı bilim adamının yaptığı araştırmaya göre sütyen ve meme kanseri arasındaki ilişki kesinleşti. Ayrıca uzmanlar, sütyenin beklendiği gibi yerçekimine de karşı gelmediği şeklinde açıklamalar yapıyor.

Memeyi desteklemek ve sarkmaları önlemek için takılan sütyenler, tahmin edildiğinden daha zararlı çıktı. Bilimsel araştırmalarla desteklenen sonuçlara göre ne sarkmayı önlüyor ne de desteklenmesini sağlıyor. Aksine daha fazla gelişimi engelleme ve sarkmayı artırma gibi dezavantajlara sahip. En önemlisi ise meme kanserinin birebir sebepleri arasında yer alıyor.

SÜTYEN GİYMEK MEME KANSERİNE YOL AÇABİLİR

Florida'lı Doktor Gragory High, yaptığı araştırmalarda fibrokistik meme rahatsızlığı olan kadınların %90'ından fazlasının sütyenlerini giymeyi bıraktıklarında iyileşme kaydettiklerini keşfetti. Araştırmalara göre, sütyenlerin sık kullanımı lenf drenajı hasarına da yol açabiliyor.

DÜNYANIN HER YERİNDEN ARAŞTIRMALAR AYNI ŞEYİ SÖYLÜYOR

Sütyen takarak uyumayanlar meme kanseri riskini %60 azaltırken, benzer sonuçlar 2011 yılında İspanya'da da ortaya çıktı. Sütyenlerin meme kanserini en çok arttıran etkenlerden olduğunu söylüyor.

SÜTYEN KENDİ İŞLEVİNİ BİLE YERİNE GETİRMİYOR

Franche-Compte Üniversitesinde Profesörlük yapan Spor bilimi araştırmacısı Jean-Denis Rouillon ve ekibi, sütyen kullanımının 18-35 yaşlarındaki 330 kadın üzerindeki etkisini test ettiği 15 yıllık bir çalışma yaptı. Çalışma erken yaşta sütyen kullanımı sırt ağrılarını azaltmadığı, meme sarkması önlemediğini gösterdi. Ayrıca Profesör Rouillon, "tıbbi, fizyolojik ve anatomik olarak; memeler yerçekiminden mahrum edilmekten hiçbir fayda görmez. Aksine, bu durum memelerin sarkmasında daha büyük bir rol oynar…" açıklaması yaptı.

SÜTYEN MEMEYİ DAHA ÇOK SARKITIYOR

Bir diğer araştırmaya göre ise genç yaşta sütyen kullanmayan kadınların kasları daha iyi gelişiyor ve destekleyici meme doku gelişimi daha fazla oluyor. Hatta meme uçlarında sütyen takanlara oranla 7 mmlik bir yükselme bile var. Doktor Stafford Broumand, "Sütyenlerden destek almayan genç kadınlarda, gelişmekte olan bir memenin kalkık durmasını sağlayan kolajen üretimini ve doku esnekliği artıyor." şeklinde bilimsel olarak notunu düşüyor.

Önerilen Haberler