Bir Açık Hava Müzesi Çorum

Bir Açık Hava Müzesi Çorum

Etrafını, Yozgat, Amasya, Çankırı, Samsun, Sinop ve Kırıkkale'nin çevirdiği Çorum, tarihi günümüzde yaşatan mimari eserleri ve kültürel değerleriyle bir açık hava müzesi konumundadır.

TARİHİ ESERLER

Çorum'da tarihin izlerini taşıyan pek çok eser mevcut. Bunlardan en dikkat çekici olanı, saat kulesi.20. yüzyılın başlarında inşa edilen eser dikkat çekici mimarisi ile boy gösterirken tarihin daha da derinliklerinde gezintiye çıkmak isteyenler Ulu Camiyi ziyaret edebilir. Tarihin tozlu sayfalarını karıştırmak için Çorum Müzesini gezmek yeterlidir.

ALACAHÖYÜK

Alaca ilçesinde yer alan Alacahöyük, hem Türkiye hem de Dünya için önemli bir yerdir. Yapılan kazılarda büyük bölümü gün yüzüne çıkarılan Alacahöyük, farklı uygarlıklara ait izler barındırmaktadır. Alacahöyük'te ilk kazı işlemini Atatürk'ün başlattığı bilinmektedir.

HATTUŞAŞ

Çorum, Boğazkale ilçesinde bulunan Hattuşaş, Hititler'e başkentlik yapmış bir şehirdir. UNESCO Dünya Mirasları listesine 1986 yılında dahil edilen BÖLGEDE, Sfenskli kapı, Aslanlı kapı, Yerkapi ve Kral kapısı gibi arkeolojik buluntular vardır.

İSKİLİP KALESİ

Üç tarafı kayalıklarla çevrili olan İsklilip Kalesi, İskilip ilçesindedir. Kaleye tek kapıdan giriş çıkış yapılmaktadır. İnşa edilme tarihi kesin olarak bilinmeyen eserinsurları, otuzu aşkın evi çevreliyor. Çoruma gidenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken noktalardan biridir.

KAPILIKAYA KAYA MEZARI

Laçin ilçesinde bulunan Kapılıkaya Kaya Mezarı, Kırkdilim köyündedir. Sarp bir arazide bulunan mezar, yabancı turistlerin ilgi odağı olan bir yerdir. Çorum'da kaya mezarlar eserleri bir hayli fazladır.

KARGI

Doğal güzellikleriyle ilgi çeken kargı, doğa sporu ve doğa gezileri için ideal bir yerdir. Kargı, Çorum'da Karadeniz havası almak isteyenler için Dipsizgöl ve Kızılcaoluk şelalesi gibi alanlarıyla özel anlar yaşatıyor.

EL SANATLARI

Bakır işçiliği ile ün yapan Çorum, hem bakır el işçisi ustalarının hem de bakır rezervlerinin çoğunu elinde bulundurmaktadır.

ÇORUM'UN OLMAZSA OLMAZI: LEBLEBİ

Çorum denince ilk akla gelen unsur olan leblebi, çorum gezisinde mutlaka tadılması gereken bir lezzettir. Çok değişik şekillerde tüketilebilen leblebi, yanında yörenin diğer özel lezzetleri de tadılarak özel bir Çorum gezisi tamamlanabilir.İskilip dolması, Keşkek, yaylı çorbası, mantı ve etli pilav bu lezzetlerden bazılarıdır.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler