Bir Moda Haftasından Daha Fazlası

Bir Moda Haftasından Daha Fazlası

Moda haftaları, sayılı moda başkentlerinde düzenlenen ve yıl boyunca beklenen en önemli etkinlikler arasında yer alıyor. İstanbul, bu başkentler arasında son yıllardaki yükselişiyle çok önemli bir yere sahip.

Dünyaca ünlü moda merkezlerinde podyuma çıkmış Adela Jirikova için İstanbul Moda Haftası'nda yer almak çok ayrı bir anlam ifade ediyordu. Bu rüyasını gerçekleştirmek için yola çıkan Çek modelin söyleyeceklerine kulak verelim:

"Rastgele bir tercih değildi..Daha önce Türkiye'de model olarak bulunmuştum. Gelişmekte olan ve hızla büyüyen ülkelerdeki kadınlara güç vermek ve desteklemek adına misyonumu devam ettirmek istiyordum. Bu nedenle İstanbul Moda Haftası'nda yer almak ve sadece kadın tasarımcılarla işbirliği yapmanın benim için ayrı bir anlamı vardı. Türk kadınlarının, daha fazla cesaret ve güven kazanmak için arayışta olduklarını gözlemledim ve moda aracılığıyla kendilerini çok daha iyi hissedeceklerine inanıyordum.

Türkiye ve uluslararası pazarlarda tecrübe kazanmıştım. Yerel kadın tasarımcılarla çalışarak Türk kadınlarını destekleme ve kültürlerarası alışverişi teşvik etme konusunda eşsiz bir yeteneğe sahip olduğumu farkettim. Geleneksel olmayan görünüşüme rağmen Türk kültürü hakkındaki bilgi birikimim, batı ve Türk dünyası arasında köprü oluşturmama yardımcı oldu. Yükselen kadın tasarımcılarla gerçekleştirdiğim ortak çalışmalar, İstanbul Moda Haftası'nda yer almamı ve bir kültür elçisi olmamı sağladı. Güçlü tasarımlar sunarak, Türkiye'deki kadınlara daha ilham verici, daha çağdaş bir görünüm sergilemeyi amaçladım. Kendinden emin ve korkusuz kadınların sesi oldum. Sonunda oldukça başarılı bir etkinlik geçirdik ve Türk kadınlarından sayısız güzel mesajlar aldık. İşte bu yüzden İstanbul Moda Haftası, halen benim için rüya gibi geçen tecrübelerimin başında geliyor".

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.