Bir Zamanlar Amerika

Bir Zamanlar Amerika'da Sadece Kadınlara Uygulanmış 7 İlginç Yasak

Şimdilerin en özgürlükçü ülkesi ABD, tarihinde birçok yasak barındırıyor. Sadece kadınlara uygulanan bazı yasaklar bize "yok artık" dedirtecek cinsten.

Günümüzde de devam eden cinsiyet ayrılıkları tarihin her sahnesinde yer aldı. Bunlardan biri de şimdilerin özgürlükler ülkesi ABD. Bakalım, ABD kadınlara hangi alanlarda yasaklar getirtmiş.

MAHKEME JÜRİSİ OLAMAZLAR

1975 yılına kadar kadınlar mahkemede jüri olamazlardı. Sebebi ise kritik konularda karar verebilecek kadar soğukkanlı olmaktan uzak duygusal olmalarıydı. Bir de ev işlerinden uzak kalacak olmaları.

BELLİ UZUNLUĞUN ALTINDA MAYO GİYEMEZLER

1920'lerde kadınlar belli uzunluğun altında mayo giyemezlerdi. Hatta Avustralyalı bir profesyonel yüzücü bu nedenle Amerika'da tutuklanmıştı.

HAMİLE KADINLAR ÇALIŞAMAZ

1978 yılına kadar Amerika'da kadınların hamile olarak çalışması çok zordu. Bir işveren sadece hamile olduğu için bir kadını işten çıkarabilirdi. Ta ki 1978 yılında doğum izni çıkarılıncaya kadar...

AÇIK ALANLARDA KADINLAR SİGARA İÇEMEZ

1908-1927 yılları arasında Newyork'ta kadınlar halka açık alanlarda sigara içemezdi. Anlaşılacağı üzere erkekler bunu yapabilirken sadece kadınlar yapamazdı.

BOSTON MARATONU'NDA KADINLAR KOŞAMAZ

Amerika'nın önemli bir maratonu olan Boston Maratonu tarihinde bir yasak gizlidir. 1972 yılına kadar kadınlar bu maratonda koşamazdı. Hatta 1966 yılında bu yasağı delip koşmak isteyen Roberta Bobbi Gibb diğer maratoncularla engellenmeye çalışıldı.

DÖVÜŞ OLİMPİYATLARINI İZLEYEMEZLER

1930'lu yıllarda bir kadın olimpiyatlarda dövüş olimpiyatlarını izleyemezlerdi. Hatta dövüşen eşi dahi olsa.

BEKAR KADINLAR KREDİ KARTI SAHİBİ OLAMAZLAR

1960'larda bir kadının kredi kartı elde edebilmesi için evli olması gerekiyordu. Hatta evli olması yetmiyor bir de eşinin imza ve onayı gerekiyordu.

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.