Bitter Çikolata Tüketmek İçin Geçerli Bir Nedeniniz Var Bitter Çikolata Tüketmek İçin Geçerli Bir Nedeniniz Var

Bitter Çikolata Tüketmek İçin Geçerli Bir Nedeniniz Var

Bitter çikolatanın tansiyonu düşürdüğünü biliyor muydunuz? İçinde fazlasıyla kakao bulunan bitter çikolata, tansiyon problemi yaşayanların kurtarıcısı oluyor.

Kakao yağının birçok faydası vardır. İçinde yüksek oranda kakao bulunan bitter çikolata, bu özelliği sayesinde başta tansiyon problemi olmak üzere beyin sağlığı ve cilt sağlığı gibi konularda olumlu etkilere sahiptir.

YÜKSEK BESİN DEĞERİ VAR

Yüksek kakao oranı olan bitter çikolata tüketirseniz ihtiyacınız olan günlük minerali ve lifi karşılamış karşılamış olursunuz. Bitter çikolatada yüksek oranda lif, demir, mangan, magnezyum, bakır, fosfor, çinko, potasyum ve selenyum vardır.

TANSİYONU DÜŞÜRÜYOR

Bitter çikolatada bulunan flavanoller, nitrik asit gazı üretir. Bu gaz, damarlardaki hasarı onarmaya yardım eder. Yapılan bir araştırmada haftada 5 ve daha fazla bitter çikolata tüketimi yapanların kalp hastalıkları yaşama riski yüzde 57 oranda düşürdüğü gözlemlenmiştir.

YÜKSEK ANTİOKSİDAN İÇERİYOR

Kakao çekirdeklerinin yüksek antioksidan içerdiği saptanmıştır. Bitter çikolatada biyolojik olarak aktif oksidan gibi işlev gören kateşinler, flavanoller ve polifenoller içerir.

SAĞLIKLI BİR BEYİN

Yapılan araştırmalardayüksek oranda kakao tüketen bireylerde tüketimin 5. gününden itibaren kan akışının hızlandığı ve buna bağlı olarak beyin fonksiyonlarının yükseldiği ortaya konulmuştur. Kakaoda bulunan teobromin ve kafein gibi uyarıcı maddeler, beyin fonksiyonları için faydalıdır.

CİLDİ KORUYOR

Bitter çikolatanın biyoaktif bileşenleri, cildiniz için de harika sonuçlar veriyor. Cilde kan akışını hızlandıran flavanoller, hidrasyonu artırarak güneşin cilde olan zararlarını hafifletir. Tatilden öncebitter çikolata tüketmeniz, cilt sağlığınızı korumaya yardım edecektir.

Not: Günlük bitter çikolata tüketimi, 50 gram üzerinde olmamalıdır.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler