Blenderden Geçirilmemesi Gereken Besinler

Blenderden Geçirilmemesi Gereken Besinler

Mutfaktaki yardımcınız blenderi doğru şekilde kullanmazsanız sağlıksız sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bunun için hangi besinlerin blenderden geçirilip geçirilmeyeceğini bilmelisiniz.

Bazı besinler blenderden geçirmek için uygun değildir. Blenderden geçirilmemesi gereken besinler konusunda dikkatli olmazsanız sağlıksız sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

YEŞİL YAPRAKLI SEBZE VE MEYVELER

Lif oranı yüksek olan yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler, blenderden geçirilirse vitamin ve mineral kaybına uğrayarak besleyiciklerini kaybederler.

KURUTULMUŞ DOMATES

Kuru domatesi blenderdan geçirirseniz, ince kabukları blenderın arızalanmasına yol açabilir. Bu yüzden kuru domatesi blendere almadan önce 5 dakika su dolu bir kasede bekletmelisiniz. Bu onun yumuşamasını sağlayarak blendere zarar vermesini engeller.

ZENCEFİL

Zencefilin lifli yapısı, onun blenderdan geçirilmesine müsaade etmez. Zencefilitüketmek için doğrama yöntemini kullanmalısınız.

DONDURULMUŞ MEYVELER

Dondurulmuş meyveler, blenderın bıçaklarının hasar görmesine neden olabilir. Bu yüzden donmuş meyveleri blenderdan geçirmeden önce çözülmesini bekleyin.


FINDIK

Fındık, kahve çekirdekleri gibi besinler blenderın bıçak ve motor bölümüne zarar verebilir. Blender için zorlayıcı olan bu besinleri küçük parçalar haline getirmek için blender doğru yöntem değildir.

YOĞUN AROMALI BESİNLER

Sarımsak gibi güçlü aromaya sahip besinler blenderdan geçirilince kokusu blendera siner. Bu diğerkullanımlarda tat karışmasına neden olur. Bu yüzden yoğun aromalı besinleri blenderdan geçirmeyin.

KEMİKLİLER

İçinde kemik olan herhangi bir besin blenderdan geçirilmemelidir. Aksi halde blenderi kullanılmaz hale getirebilirsiniz.

PATATES

Profesyonel şefler, patatesin blenderden geçirilmesi halinde ağızda hoş tat bırakmayacağını söylerler. Bu yüzden patates blenderdan geçirmezler.

ET

Profesyonel şefler, etlerin doğal aromasını bozulacağı gerekçesiyle eti blenderdan geçirmez.

Önerilen Haberler