Böyle görünen karpuzu sakın tüketmeyin!

Böyle görünen karpuzu sakın tüketmeyin!

Yaz aylarının olmazsa olmazı karpuz, ferahlatıcı yapısı ve lezzeti yanında sıvı bakımından zengin olması ile sağlıklı bir besindir. Ancak yanlış karpuzu seçerseniz çeşitli sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

İçerdiği mineral ve vitaminlerle sağlığa birçok faydası olan karpuz, yüzde 92'sinin su olması ile sıcak günlerde ferahlatıcı etki gösteriyor. Karpuz alırken doğru seçimi yaparak karpuzun faydalarından istifade edebilir; zararlı olabilecek durumlardan kendiniz koruyabilirsiniz.

KARPUZUN İÇİ BÖYLE GÖRÜNÜYORSA SAKIN TÜKETMEYİN!

Yapılan araştırmalar karpuzun içindeki çatlakları ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini ortaya koydu. Üretim sürecinde meyve sebzelerin hızlı gelişmesi için kullanılan forchlorfenuron hormonu nedeniyle oluşan bu görüntü, pek de masum sayılmaz. Gözle görülür şekilde karpuzu etkileyen bu madde karpuzun tadını ve dokusunu da bozar. Şekerli tadını kaybeden karpuz, yavan bir kıvama gelir.

HÜCRE DEFORMASYONUNA NEDEN OLUYOR

Karpuzun hızlı yetişmesi için enjekte edilen forchlorfenuron hormonu, vücuda girdiği takdirde hücre deformasyonuna neden olur. Bu da kanser hastalıklarını tetikleyici etki oluşturur. Bu yüzden içi çatlak görünümlü olan karpuzu tüketmemelisiniz.

Önerilen Haberler