Brokolinin Bilmediğiniz Faydaları

Brokolinin Bilmediğiniz Faydaları

Çorbalarda, salatalarda ve değişik tariflerde rahatlıkla kullanılabilen brokoli, sağlığımız için çok faydalı özelliklere sahiptir. Brokolinin zengin içeriği, daha fazla brokoli tüketmeniz gerektiğini söylüyor.

Hemen hemen her mevsim tezgahlarda gördüğünüz brokoli, yüksek besin değerlerine sahiptir. Lif, kalsiyum, A, C vitamini, sülfür, folik asit ve antioksidan, brokolinin içerdiği faydalı içeriklerden sadece bazıları.

BROKOLİNİN FAYDALARI

Brokolinin içinde nadir bulunan mineraller vardır. Bu özelliği, çözümü zor olan bazı hastalıklar için şifa kaynağı olmasını sağlıyor.

KANSERLE SAVAŞIYOR

Bilimsel araştırmalar, brokolinin kanseri önlemeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Tümörlerin büyüme hızını yüzde 60 düşüren bu sağlıklı besin, büyümüş tümörlerin boyutunu yüzde 75 oranda küçültmektedir. Cilt, prostat, rahim ve meme kanseri gibi kanser türleri ile mücadelede etkin olan brokoli, günde bir porsiyon tüketilmelidir.

KALBE İYİ GELİYOR

Kalp sağlığı için faydalı bir besin olan brokoli, kalp damarlarının tıkanmasını önleyici özelliğe sahiptir. Bu özelliği kalp krizi riskini düşürür. Bol miktarda potasyum içermesi ve antioksidan, C vitamini gibi içeriklere sahip olması atardamarlara pompalanan kanı zenginleştirir. Düzenli brokoli tüketiminin kalp damarlarını onarıcı etki gösterdiği ortaya konulmuştur.

SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN

Brokoli, B6, A ve C vitaminleri içerir. Bu vitaminler saçların daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlar. Direkt olarak saça etki eden bu vitaminler, dolaylı yoldan sebum adlı maddenin salgılanmasını sağlayarak saç sağlığına katkıda bulunur. Sebum, kırılgan saç yapısını önler, saçı nemlendirir.

ZEHİRDEN ARINDIRIR

Brokolide bulunan glokobrassiki glokonasturin ve glukorafanin gibi maddeler vücutta bulunan zararlı maddelerden arınmayı kolaylaştırır. Vücutta bulunan zararlı maddelerden ve toksinlerden arınmak, enerji seviyenizi yükseltecek, sindiriminizi ve bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirecek.

DÜZENLİ BİR KAN BASINCI

Kalsiyum, potasyum ve magnezyum yönünden zengin olan brokolinin kan basıncı üzerine yaptığı olumlu etki bilimsel araştırmalarla ortaya konulmuştur. Kan basıncını düzenlemek için brokoliye ek olarak, yaban turpu, lahana, Brüksel lahanası ve roka gibi besinler de tüketilmelidir.

DİĞER FAYDALAR

Brokolide bulunan K vitamini beyin gücünü artırır.

Yağ oranı az olması, lifli olması ve su içermesi ile kilo vermeyi kolaylaştırır.

Antioksidanlar ev C vitamini sayesinde yaşlanmayı geciktirir.

A vitamini deposu olan brokoli, göz sağlığını korur.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler