Bu Ayakkabılar Sağlığınıza Zarar Veriyor Bu Ayakkabılar Sağlığınıza Zarar Veriyor

Bu Ayakkabılar Sağlığınıza Zarar Veriyor

Şık görünmek için seçtiğiniz ayakkabılar sağlığınız için risk oluşturabilir.

TOPUKLU AYAKKABILAR

Kadınların çok sevdiği topuklu ayakkabılar, cezbedici bir görüntüye sahiptir. Ancak sağlık için o kadar da cazip değildir. Topuklu ayakkabılar ayakta burkulma, tırnakların iç içe geçmesi ve bel ağrısı gibi sorunlara yol açmaktadır.

Topuklu ayakkabı seçiminde topuk boyuna dikkat edilmelidir. Topuk boyunun 3 inçten (7,5 cm) uzun olmaması gerekir.

DÜZ AYAKKABILAR

Düz ayakkabılar bacaklarınıza zarar verebilir. Çünkü düz ayakkabılarda plantar fasyasına baskı uygulayan bir kemer desteği yoktur. Bu nedenle sırt ve diz bölgesinde ağrı hissedebilirsiniz.

PLATFORM AYAKKABILAR

Platform ayakkabılar sert tabanlıdır ve esnek değildir. Bacaklarımız, yürümek için esnek ayakkabılara ihtiyaç duymaktadır. Platform ayakkabılar ayakların bükülmesini engellediği için yürüme mekanizmasını olumsuz etkiler ve sağlık için risk oluşturur.

YUMUŞAK VE HAFİF AYAKKABILAR

Koşu ayakkabılarını koşu amaçlı kullanmanız doğru olacaktır. Günlük giyimde tercih etmeniz durumunda, dış çevreye karşı ayağınızı savunmasız bıraktıkları için risk oluşturur. Ayağınızı bir yere çarptığınızda ayağınızı yeterince koruyamayacaklardır.

PARMAK ARASI TERLİK

Parmak arası terlikler şık ve rahat tasarıma sahiptirler. Ancak ciltte hasara neden olurlar. Ayrıca dizlerde ve ayaklarda yanlış hizalamaya yol açarlar.

SİVRİ UÇLU AYAKKABILAR

Sivri uçlu ayakkabıların uç kısımları dar olduğu için parmaklara aşırı baskı yaparlar. Bu da ayakta kabarcık oluşumu ve ağrı gibi sorunlara yol açar. Bu yüzden sivri uçlu ayakkabı alırken mutlaka prova yapılmalıdır. Özellikle geniş ayaklı olanlar bu konuda dikkatli olmalıdır.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler