Bu Besinler Yiyenleri Strese Sokuyor Bu Besinler Yiyenleri Strese Sokuyor

Bu Besinler Yiyenleri Strese Sokuyor

Yediğiniz içtiğiniz besinlerin sizi strese sokabileceğini hiç düşündünüz mü?

Günlük hayatın bir parçası haline gelen çay, kahve ve gazlı içecek gibi gıdalar içeriğindeki maddeler nedeniyle sizi strese sokuyor.

KAHVE

Kahve ölçülü miktarda tüketildiğinde konsantrasyon ve dikkati olumlu yönde etkiler. Ancak 300 mg ve üzeri tüketim yapılırsa adrenalin ve stres hormonlarının salgılanmasını sağlar. Bu da kişinin kaygılı bir ruh halinde olmasına neden olur. Aşırı kahve tüketimi vücuttan magnezyum atılmasına neden olur. Bu da magnezyumun sakinleştirici etkisinden faydalanmayı engeller. Sinirli hal, stres ve uyku düzeninin bozulması gibi olumsuz etkiler aşırı kahve tüketimini beraberinde gelir.

ŞEKER

Normalden fazla şeker tüketimi insülin salgılanmasına sebep olur. İhtiyaçtan fazla insülin salgılanması, kan şekerinin düşmesine yol açar. Kan şekerinin düşmesi ise stres ve gerginlik oluşturur. Besin değeri çok az olan şekeri tüketmek, metabolik stres oluşumuna da neden olur.

GLUTEN

İşlenmiş ürün olmalarından ve rafine karbonhidrat içermelerinden dolayı insülin algılanmasına ve kan şekerinin düşmesine neden olur. Bu da stresi beraberinde getirir. Stres sorunu yanında uyku bozukluğu, depresyon ve anksiyete bozuklukları da gluten tüketiminin olumsuz yönlerini oluşturmaktadır.

ÇAY

Çayda tein maddesi vardır. Tein, kafeinin ikizidir ve kafeine göre daha uzun sürede etkiler ortaya çıkar. Çay, sulandırılarak tüketildiği için etkisi daha azdır. Ancak 2 bardak demli çayın bir fincan kahve ile aynı etkiyi gösterdiğini unutmayın.

ŞARKÜTERİ ÜRÜNLERİ

Et, kıkırdak, deri, organ gibi protein kaynakları değişik oranlarda karıştırılarak bir araya getirilir. Elde edilen ürünün bir bütün halinde olabilmesi için mikrobiyal transgluminaz adlı işlemden geçer. Bu işlem aynı zamanda karışıma kırmızı et rengini vermeyi sağlar. Ancak bu işlem bağırsak geçirgenliğini artırdığı için vücudu strese sokar.

GAZLI İÇECEKLER

Gazlı içecekler, şeker, kafein ve tatlandırıcı içerdiği için vücudumuzu birçok yönden strese sokar.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler