Bu Besinlere Dikkat: Öldürebilir! Bu Besinlere Dikkat: Öldürebilir!

Bu Besinlere Dikkat: Öldürebilir!

Doğru tüketildiğinde sağlığımız çok faydalı olan bazı besinler, çok fazla ve yanlış tüketildiğinde ölümcül olabiliyor.

Bazı yiyecekleri tüketirken iki kez düşünmek gerekiyor. Ölçülü olarak tüketerek sağlığımıza faydalı olacak besinler, yanlış ve aşırı tüketim gibi durumlarda ölümcül sonuçlara yol açabiliyor.

OMEGA -3

Omega-3 sağlığımız için bir ecza deposu gibidir. Beyin gelişimi, iltihapla mücadele, kalp rahatsızlıkları ve birçok hastalığın tedavisi için gereklidir. Balık, omega 3 kapsülleri ve balık karaciğeri gibi besinlerle tüketimi yaygınlaşmaktadır.

Fazla omega 3 alımı sağlık için riskler oluşturabilir. Günlük 1-6 gr arası alım, normal dozdur. Doz aşımı durumunda kan seyreltici etki gösterir. Kanamaya yatkın olan bireylerde kan seyreltici etki, sağlık için risklidir. Omega 3 için tüketilen balık yağları A vitamini içerir. Çok fazla A vitamini alınması, hamileler ve çocuklar için riskler oluşturmaktadır.

TARÇIN

Birçok besinle beraber tüketilen ve lezzetiyle yaygın olarak kullanılan tarçın, kan şekerini düşürür, antioksidan oranını yükseltir ve hastalıklarla mücadele eder. Ayrıca kalp hastalıklarına ve diyabete iyi geldiği düşünülmektedir. Ancak tarçının fazla tüketimi, içindeki kumarin bileşiği nedeniyle risklidir. Vücut ağırlığının her 1 kg başına 0.1 mg kumarin, vücudun tolere edebileceği miktardır. Bu orandan fazlası karaciğer zehirlenmelerine neden olabilir.

TURPGİL SEBZELER

Bu grupta, Brüksel lahanası, brokoli, karnabahar ve lahana gibi sebzeler yer alır. Bu besinler kalp rahatsızlıklarından kansere kadar birçok sağlık sorununa iyi gelmektedir. Ancak bu sebzelerde bulunan tiyosiyanatlar olarak bilinen bileşenler, iyot emilimini engelleyebilir. Bu da hipotiroidizm sorununa neden olabilir. Kabızlık, kuru cilt, düşük enerji ve kilo alımı bu rahatsızlığın belirtilerindendir. Bu nedenle tiroid hastalıkları olanlar bu besini fazla tüketmemelidir.

KAHVE

Tip 2 diyabet riskini azaltan kahve, karaciğer hastalıkları ve birçok hastalığa iyi gelmektedir. Kafein içeren kahve, belirli miktardan fazla içilmemelidir. 400 mg ideal miktardır. 500-600 mg'dan fazla kafein alımı risklidir. B durum uykusuzluk, kalp çarpıntısı, mide krampları, sinir ve kas titremelerine yol açabilir. Bu nedenle kahve tüketimini belirli oranda tutmak gereklidir.

TON BALIĞI

Sağlık açısından herkesçe faydalı olarak bilinen ton balığı, protein ve omega-3 yönünden zengin bir besindir. Ancak ton balığı organik civa gibidir."Methylmercury"içeren ton balığı, çevre için zararlıdır. Fazla tüketim durumunda sağlık sorunlarına yol açabilen bir nörolojik toksindir. Görme sorunları, işitme sorunları gelişimsel gecikme ve odaklanma sorunu gibi problemlere yol açabilir.

Büyük ton balıkları küçük ton balıklarına göre daha fazla civa içerir. Bir insan vücut ağırlığının kilogramı başına 0.1 civa alabilir. Yani 25 kg bir çocuk günde 75 gram ton balığı tüketmesi yeterlidir. Somon, alabalık ve sardalyada da civa olma ihtimali vardır.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler