Bu Besinleri Kahvaltıda Tüketmeyin

Bu Besinleri Kahvaltıda Tüketmeyin

Sağlıklı bir kahvaltı için bazı gıdaları kahvaltılarımızdan uzak tutmalıyız. Kahvaltımızda olmaması gereken gıdaları mercek altına alıyoruz.

ŞEKERLİ MISIR GEVREKLERİ

Bazı mısır gevreği çeşitleri yüksek lif içerse de genel olarak mısır gevreklerinin iyi bir kahvaltı besini olduğu yanlış bir algıdır. Sağlığa bir yararı olmayan mısır gevrekleri çok fazla şeker ve boş kalori içermektedir. Ayrıca yapay renklendiricilerin kullanıldığı mısır gevrekleri, sağlık sorunlarına da davetiye çıkarmaktadır. Kahvaltılarda şekerli mısır gevrekleri yerine tam tahıllı ya da yulaflı gevrekleri tercih edebilirsiniz.

İŞLENMİŞ ETLER

Üzerlerinde "diyet", "light", "sıfır" gibi ifadelerin yazılı olduğu işlenmiş etler de dahil tüm işlenmiş et türlerini kahvaltı sofralarınızdan uzaklaştırmalısınız. Her ne kadar iştah açıcı görüntüleri olsa da yüksek oranda doymuş yağ ve sodyum içeren bu besinler yüksek kan basıncı, kolesterol ve kilo sorunlarına yol açabiliyor. Sabahları protein almak için işlenmiş etler yerine yağsız et veya yumurta tercih edebilirsiniz.

KONSANTRE MEYVE SULARI

Tamamıyla yapay maddeler ve şekerle dolu olan konsantre meyve suları, ferahlatıcı ve bol vitaminli gibi sloganları olsa da kahvaltılardan uzak tutulması gereken besinlerdendir. Bunun yerine ev yapımı sıkma meyve suları doğru tercih olacaktır.

ENDÜSTRİYEL UNLU GIDALAR

Endüstriyel unlu gıdalar yüksek oranda doymuş yağ, şeker ve karbonhidrat içerdiği için midenize zarar verebilir. Endüstriyel gıdaların boş kalori içermesi de kahvaltı sofralarından kaldırılmasını gerektiren bir başka sebeptir. Kahvaltılarda endüstriyel unlu mamüller yerine, ev yapımı unlu gıdaları tercih edin.

YAPAY TATLANDIRICILI YOĞURTLAR

Üzerlerinde "light"etiketi olan masum yoğurtlar da dahil olmak üzere hiçbir yapay tatlandırıcılı yoğurt, yüzde 100 doğal yoğurdun besin değerleri ile kıyaslanamaz. Çok besleyici etkisi olmayan yapay tatlandırıcılı yoğurtlar, besleyici olmadığı gibi vücudun asitlenmesine yol açabilir. Yapay tatlandırıcılı yoğurtlar, balgam oluşumuna ve mide yanmasına da neden olabilir. Bu yoğurtlar yerine kendin yapacağınız doğal yoğurtlar tercih edilmelidir.

Önerilen Haberler