Bu uyku alışkanlıkları ile kilo verebilirsiniz

Bu uyku alışkanlıkları ile kilo verebilirsiniz

Uyku esnasında vücudunuz 300 - 400 arası kalori yakar. Bu süre neredeyse gün içinde normal zamanda bir saatte yaktığınız enerjiye tekabül eder. Konunun uzmanları uyku alışkanlıklarınızda yapacağınız bazı değişiklikler ile kilo verme sürecinizin hızlanacağını söylüyor.

Kilo verme süreci ne kadar zorlu olsada düzen her şey demektir. Bu yüzden gününüzün önemli bir vaktini harcadığınız uyku sırasında ki durumunuz oldukça etkilidir.

SERİN BİR YERDE UYUYUN

Araştırmalar gösteriyor ki 18 derece altında ve çıplağa yakın uyuduğunuzda vücudunuz buna tepki gösteriyor ve çok daha fazla enerji yakıyor. Üstünüze alacağınız ince bir pike ile yaz aylarında bu yöntemi kullanabilirsiniz.

ÜZÜM SUYU TÜKETİN

Araştırmacılar söylüyor ki uyumadan önce bir bardak üzüm suyu içmek, metabolizmayı belirgin biçimde çalıştırıyor ve kilo vermede etkin rol oynuyor.

HER GÜN AYNI SAATTE UYUYUP AYNI SAATTE UYANMAK

Bu durum aslında düzenli olmanızla ilişkilidir. Eğer uykunuz bir düzende olursa vücudunuz yorgun düşmez ve hem uykuda hem de gün içerisinde enerji yakımınız çok daha kolay olur.

ARAÇ GEREÇLERDEN UZAK DURUN

Telefon, saatler, bilgisayarlar, kulaklıklar hatta televizyonun kumandası bile sizden uzakta olsun. Daha rahat uykuya dalmanız ve vücudunuzun harcayacağı buy cihazların emmemesi oldukça önemli. Ayrıca akıllı cihazlardan gelen ışınlar melatonin hormonunu engeller. Uykuya dalmayı zorlaştıran bu durumu asla istemeyiz.

PROTEİN ATIŞTIRMALIKLARI TÜKETİN

Doğru bilinenin aksine uykudan önce atıştırmalık tüketmekte bir sakınca yok. Ancak ne seçtiğiniz önemlidir. Örneğin yoğurt ya da biraz süzme peynir tüketmekte bir sakınca yoktur.

Hatta bu ürünler uykuda kalori yakılmasını sağlar.

UYKUDAN ÖNCE EGZERSİZ YAPIN

Uykudan önce eğer egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirirseniz bu size hem çok daha kaliteli bir uyku sağlayacak hem de yaptığınız egzersizi ile harcadığınız kalori seansınınuykuda da devam etmenizi sağlayacaktır.

Önerilen Haberler